48-83 aylar arasındaki Türkçe-İngilizce iki dilli tipik gelişim gösteren çocukların İngilizce, Türkçe ve diller arası anlamsız sözcük tekrarı testlerinin sonuçlarının karşılaştırılması
A comparison of the results of English, Turkish and crosslinguistic nonword repetition tests in typically developing turkish-english bilingual children aged between 48 and 83 months
- Tez No: 1021092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Çok dilli çocukların değerlendirilmesinde kullanılan standart ölçme araçları, çocukların dil deneyimleri ve dile özgü özelliklerden etkilenebildiği için dilsel farklılık ile gerçek dil bozukluğunu birbirinden ayırmada sınırlılıklara neden olabilmektedir. Bu ihtiyaç doğrultusunda, son yıllarda dile özgü etkileri azaltmayı hedefleyen diller arası değerlendirme araçlarına yönelik ilgi artmıştır. Bu çalışmanın amacı, çok dilli çocuklarda Türkçe Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi (TR_NWRT), İngilizce Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi (ENG_NWRT) ve Diller Arası Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi (CL_NWRT) performanslarını karşılaştırmak ve bu testler arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmada çocukların TR_NWRT, ENG_NWRT ve CL_NWRT performansları değerlendirilmiş; test puanları arasındaki farklılıklar ve ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, üç test arasında anlamlı fark bulunduğunu göstermiştir [χ²(2)=27.06, p<.001]. CL_NWRT puanlarının hem TR_NWRT hem de ENG_NWRT puanlarından anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenirken, Türkçe ve İngilizce test puanları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca CL_NWRT ile hem TR_NWRT (ρ=.46, p=.008) hem de ENG_NWRT (ρ=.60, p<.001) arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler bulunurken, TR_NWRT ve ENG_NWRT puanları arasındaki ilişkinin anlamlı düzeye ulaşmadığı görülmüştür (ρ=.33, p=.062). Elde edilen bulgular, anlamsız sözcük tekrarı performansının yalnızca çocukların belirli bir dile yönelik maruziyeti ile açıklanamayacağını, ilgili görevin yapısı, dile özgü fonotaktik özellikler ve ortak bilişsel süreçlerin de performansı etkileyebileceğini düşündürmektedir. Dile özgü özellikleri azaltmayı amaçlayan CL_NWRT'nin, fonolojik kısa süreli bellek ve işlemleme becerileriyle daha ilişkili performans örüntüleri sunabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, çok dilli çocukların değerlendirilmesinde tek bir ölçme aracına dayalı kararlar vermek yerine farklı değerlendirme yöntemlerinin birlikte kullanılması önem taşımaktadır. Elde edilen bulguların, iki dilliliğin doğasından kaynaklanan farklılıkların yanlış pozitif tanı riski oluşturmadan değerlendirilmesine ve dilsel farklılık ile gerçek dil bozukluğunun birbirinden ayırt edilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, çok dilli çocuklarda yürütülecek gelecekteki araştırmalar için katkı sağlayabilecek başlangıç verileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Standardised assessment tools used to evaluate multilingual children may have limitations in distinguishing between linguistic variation and actual language disorders, as they can be influenced by children's language experiences and language-specific characteristics. In response to this need, there has been growing interest in recent years in cross-linguistic assessment tools designed to minimise language-specific effects. The aim of this study is to compare the performance of the Turkish Nonword Repetition Test (TR_NWRT), the English Nonword Repetition Test (ENG_NWRT) and the Cross-Linguistic Nonword Repetition Test (CL_NWRT) in multilingual children, and to examine the relationships between these tests. The study assessed the children's performance on the TR_NWRT, ENG_NWRT and CL_NWRT; the differences and relationships between the test scores were analysed statistically. The findings indicated that there was a significant difference between the three tests [χ²(2)=27.06, p<.001]. Whilst it was determined that CL_NWRT scores were significantly higher than both TR_NWRT and ENG_NWRT scores, no significant difference was observed between the Turkish and English test scores. Furthermore, significant positive correlations were found between CL_NWRT and both TR_NWRT (ρ=.46, p=.008) and ENG_NWRT (ρ=.60, p<.001), the relationship between TR_NWRT and ENG_NWRT scores was found not to reach statistical significance (ρ=.33, p=.062). The findings suggest that performance on the nonword repetition task cannot be explained solely by children's exposure to a particular language; rather, the structure of the task, language-specific phonotactic features, and shared cognitive processes may also influence performance. It is thought that the CL_NWRT, which aims to reduce language-specific features, may yield performance patterns more closely related to phonological short-term memory and processing skills. However, when assessing multilingual children, it is important to use a combination of different assessment methods rather than relying on a single measurement tool. It is thought that the findings may contribute to the assessment of differences arising from the nature of bilingualism without creating a risk of false-positive diagnoses, and to distinguishing between linguistic differences and actual language disorders. This study provides initial data that may contribute to future research involving multilingual children.