İş dünyasında kişisel imajın yeri ve önemi
Personal image's role and importance in business world
  1. Tez No: 102113
  2. Yazar: MÜJDE KER DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BÜLEND GÖKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 485
Özet
“İş Dünyasında Kişisel İmajın Yeri ve Önemi”başlıklı doktora tezinde amaç lanan; yanlış anlaşılan ve konuya ilişkin hatalı uygulamaların gerçekleştirildiği kişisel imaj çalışmalarına ışık tutarak, konu ile ilgilenen kişilerin hangi konulara dikkat et meleri gerektiğini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde hazırlanan tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm de imaj faktörü tanımlanmakta, imaj türleri olan kurum, marka ve kişisel imaja deği nilmekte, imaj oluşum sürecinde kurum ve marka imajları incelenmekte, kişisel imaj oluşum sürecine ilişkin bir model sunulmakta, kişisel imajın oluşumunda rol oynayan ilk izlenim, iletişim becerileri, iletişim tarzları ve dış konuşma (görünüş) gibi etmenler üzerinde durulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde Uetişim becerileri arasında yer alan ve kişisel imaj çalış maları kapsamında incelenmesi gereken sözsüz iletişim becerilerine değinilmektedir. Bu doğrultuda sözsüz iletişim kavramı tanımlanmakta, alt dallan belirtilmekte ve bu alt dallardan olan sessiz iletişim (beden düi), sesli iletişim (paralinguistik, dil-ötesi) ve nesnel iletişim konulan üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde kişisel imaj çalışmalarında önem taşıyan sözel Üetişim becerile rinden sunuş ve görüşme becerileri ele alınmaktadır. Bu yönde sunuş becerisi tanım lanmakta, sunuş türleri incelenmekte, başarılı sunuşlar için gereken planlama ve ha zırlanma aşamaları açıklanmaktadır. Görüşme becerisi kapsamında ise, görüşmelerin tarafları, görüşmenin aşa-maları ve türleri vb. konular irdelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde kişisel imaj oluşum sürecine ilişkin ortaya konan mo del çerçevesinde iş dünyasından üç katılımcının yardımı ile tezde savunulan noktalann doğruluğunu desteklemek amacıyla örnek olay çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the“Personal Image's Role and Importance in Business World”named doctorate thesis, the main aims are to clarify the misunderstandigs and correct the wrong usages of personel image studies in the business area. To reach these aims, thesis contains four main sections. In the first section; the image factor and the subtypes of image are defined, image building process is discussed and a new model of personel image building process is offered, subjects such as first impressions, communiaction skills, communication styles and surface language (apperance) which influence personel image building process are explained. In the second section of the thesis, nonverbal communication skills are disscused due to their importance in the personel image building studies. According to nonverbal communication's role in the personel image building process; nonverbal communication and the subtypes such as body language, paralinguistic and artifacts are explained. In the third section presentation and interview skills are defined, their main types are explained and the ways to succed in them are discussed under the name of verbal communications' role in personel image studies. In the last section, three case studies are made to support the new model of personel image building process which was presented in the first section.