19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Azerbaycan'ın toprak mülkiyeti
The Landownership of Azerbaijan at 19 th and at the beginning of 20 th century
  1. Tez No: 102114
  2. Yazar: VEFA RIZAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
TURKCE ABSTRACT 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Azerbaycan'daki toprak mülkiyetini anlatan bu çalışmanın içeriği beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Azerbaycan'ın siyasi tarihine kısaca değinilerek, hanlıklar dönemindeki toprak mülkiyeti anlatılmakta ve Rus Kafkas araştırmacılarının da bu konudaki görüşleri belirtilmektedir. İkinci ve üçüncü bölümler çalışmanın esasım içermektedir. Burada hanlıklar döneminden sonra Azerbaycan'daki toprak mülkiyeti değişimleri ve bu değişimlerin ekonomik, sosyal ve siyasal hayattaki etkileri, Azerbaycan'ın Rusya'ya birleştirilmesi döneminde ülkenin toplumsal, ekonomik durumu, Çar hükümetinin Azerbaycan'da yaptığı toprak ıslahatları, 19. yüzyılda Azerbaycan'ın toprak kuruluşu ve yüzyılın ikinci yarısında Azerbaycan'da kapitalist ilişkiler, Rusya'da 1917 döneminden sonraki değişimler sonucunda 1920 yılında Azerbaycan'da mülkedar toprak sahipliliğinin ortadan kaldırılması ve bunların etkileri anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde Azerbaycan'ın komşuları olan kuzeyde Rusya, güneyde İran ve batıda Osmanlı Devleti'nin toprak mülkiyeti ile ilgili bilgiler verilmektedir. Son bölümde ise 20. yüzyılda Azerbaycan'ın siyasi tarihi kısaca anlatılmakta ve bu dönemde toprak mülkiyetindeki değişmeler, özel mülkiyete geçiş, devlet toprak komitesinin bu konudaki fermanları, toprak reformu programı ve reformların sağlayacağı yararlar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work includes five chapters, which is about the land ownership at the end of 19th century and at the beginning of 20th century in Azerbaijan. The political history of Azerbaijan is mentioned shortly, and the land ownership is explained during Khanhks in the first chapter, at the same time opinions about this manner of Russian Caucasus investigators are determining here. The second and the third chapters contain the essential parts of this work. In these chapters changing in the land ownership after Khanhks and its effects on economical, social and political life in Azerbaijan; during the Russian occupation, is mentioned. On the other hand, reforms, which Tsar administration applied in Azerbaijan, the land structure of Azerbaijan in 19th century, and the capitalist relationships in Azerbaijan at the second half of the century, the changings after the 1917 revolution in Russia and removing the land ownership and its effects on Azerbaijan are explained. The land ownerships in Russia, İran, and Ottoman Empire is explained at the fourth chapter. At the last chapter the political history of Azerbaijan at the end of 20 century is explained shortly. And also the development in land ownership, the transition to the private ownership and the firmans of Government Land Commitee about this manner, The Land Reform Programme and advantages which will supply these reforms take place in this chapter.