İl özel idare yatırım harcamalarının seçim takvimiyle ilişkisi: Gümüşhane ili örneği
The relationship between provincial special administration investment expenditures and the electoral calendar: The case of Gümüşhane province
  1. Tez No: 1021133
  2. Yazar: ÜNSAL TOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED TÜMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen yatırım harcamalarının seçim takvimiyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, 2008–2023 dönemini kapsamakta olup, Gümüşhane İl Özel İdaresi'nin bütçe verileri ile seçim sonuçları birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, il özel idaresi yatırımlarının seçim süreçleriyle olan ilişkisini ortaya koymak ve yatırım kompozisyonu ile reel harcama düzeyleri üzerinden ekonomik boyutu değerlendirmektir. Araştırmada, il özel idaresine ait nominal bütçe ve yatırım verileri 2008 bazlı deflatör kullanılarak reel değerlere dönüştürülmüş; yol ve su yatırımlarının bütçe içindeki payları ile reel yatırım düzeyleri ayrı ayrı incelenmiştir. Seçim takvimi,“çekirdek seçimler”(milletvekili ve il genel meclisi seçimleri) ve daha geniş kapsamlı seçim tanımları çerçevesinde analiz edilmiştir. Yöntem olarak yıllık zaman serisi yaklaşımı benimsenmiş ve tahminlerde otokorelasyon ve değişen varyans sorunlarına karşı Newey–West standart hataları kullanılmıştır. Bulguların tutarlılığı alternatif seçim tanımları, farklı siyasal güç göstergeleri ve çeşitli tahmin yöntemleri ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, il özel idaresi yatırım harcamalarının özellikle seçim öncesi yıllarda arttığını göstermektedir. Bu artışın daha çok yol yatırımları üzerinden gerçekleştiği, su yatırımlarının ise seçim dönemlerine daha sınırlı tepki verdiği tespit edilmiştir. Reel yatırım düzeylerine ilişkin bulgular da yatırım oranlarındaki artışın yalnızca bütçe kompozisyonuna değil, reel harcama hacmine de yansıdığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, il özel idare yatırımlarının seçim takvimine duyarlı biçimde zamanlanabildiğini göstermekte ve kamu harcamalarının politik boyutunu görünür kılmaktadır. Bu çalışma, kamu yatırımları ile seçim süreçleri arasındaki ilişkiyi il özel idareleri düzeyinde ele alarak yerel yönetimler literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between investment expenditures undertaken by the Gümüşhane Special Provincial Administration and the electoral calendar. The analysis covers the period 2008–2023 and combines budget data from the Gümüşhane Special Provincial Administration with electoral calendar and political indicators. The main objective is to identify the relationship between investment decisions and electoral cycles, and to assess the economic dimension through investment composition and real expenditure levels. Within the scope of the study, nominal budget and investment data were converted into real terms using a 2008-based deflator. The shares of road and water investments in the total budget, as well as real investment levels, were analyzed separately. The electoral calendar was examined using both“core elections”(parliamentary and provincial council elections) and broader election definitions. An annual time series approach was employed, and Newey–West standard errors were used to address autocorrelation and heteroskedasticity problems in the estimations. The robustness of the findings was tested using alternative election definitions, different indicators of political strength, and various estimation techniques. The results indicate that investment expenditures tend to increase particularly in pre-election periods. This increase is primarily driven by road investments, while water investments exhibit a more limited response to electoral cycles. Findings on real investment levels suggest that the observed increase is not limited to changes in budget composition, but also reflects an expansion in the overall volume of expenditures. Overall, the results point to an investment pattern that is sensitive to the electoral calendar and highlight the political dimension of public spending. This study contributes to the local government literature by analyzing the relationship between public investments and electoral processes at the level of special provincial administrations, and by jointly evaluating the economic and political dimensions of local public expenditures through the case of Gümüşhane.