Türkiye'nin yönetim yapısı içerisinde il özel idaresi
- Tez No: 92830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ONGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Cumhuriyetin, Osmanlı İmparatorluğundan devraldığı kurumlardan biri olan il özel idaresinin, yasal temeli 1281 (1864) tarihli Vilayet Nizamnamesi ile atılmıştır. 1876'dan beri, önemli siyasi, idari, iktisadi ve sosyal değişikliklere rağmen, bütün anayasalar, il özel idarelerine yer vermiştir. 1913 tarihli İdare-i Umumiye- Vilayet Kanunu il Özel İdarelerine çok geniş yetkiler ve çalışma alanı tanınmıştır.Bu alanda son yapılan değişiklik 3360 sayılı kanunla olmuştur. Genel idare itibariyle, merkezi idareye bağlı ve onun taşra teşkilatının bir parçası olan il, özel yönetimi itibariyle kamu tüzel kişiliğine ve seçilmiş organlara sahip bir yerel yönetim birimidir. Özel İdaresinin üç organı vardır. Bunlar, Vali, İl Genel Meclisi ve İl Daimi Encümenidir Günümüzde, özel idarenin, merkezi yönetimin bir uzantısı olan ilden ayırdedilmesi pek de kolay değildir. 1923 yılından günümüze, görevlerinin Cumhuriyetin yeni merkezi kuruluşları tarafından üstlenilmesi ile gerek görevleri, gerekse kaynakları açısından gittikçe güçsüzleşerek ve sorunlar içersinde işlevsizleşerek varlıkları tartışılır duruma gelmiş, adeta“bitkisel yaşantı”sürer olmuşlardır.. Bunda merkezi idarenin katı vesayet denetiminin de rolü vardır. Son yapılan, 3360 sayılı kanun değişikliği ile görev alanındaki durum hala sürüp gitmektedir. Belirtilen bu ikili hizmetler dışında il özel idarelerinin tek başlarına yürüttükleri hizmetlerin sayısı son derece sınırlıdır. Ancak, özel idareler herşeye rağmen mali imkanları ölçüsünde ve mahallinden de kaynak yaratarak etmeye çalışmaktadır. İl Özel idarelerinin mali yapısı gelirleri ve giderleri olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. İl özel idaresinin gelirleri dört ana başlık altında toplanabilir. Bunlar; Öz Gelirleri, Devlet Yardımları, Fon Gelirleri ve173 Borçlanmalardır. Giderleri ise; kişi ve kuruluşlara para verme yükümü, sermaye oluşumu ve transfer harcamaları, cari harcamalar ve yatırım harcamalarıdır. Karşılaşılan sorunları çözmek amacıyla, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çeşitli geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmaların özellikle son 30 - 40 yıl içersinde hız kazandığı görülmektedir. Bunlar arasında; MEHTAP, İç Düzen Projesi, İLMİP.KAYA Projesi ve hazırlanan kanun tasarıları sayılabilir. İl özel yönetimlerinin sorunlarını görev dağılımından kaynaklanan sorunlar, örgütlenme ve personel yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar ve mali yapısının bozukluğu olarak üç ana grupta incelememiz mümkündür. İl özel İdarelerinin mevcut sorunları aşıp, yönetim yapımız içinde yeniden etkin ve verimli bir birim haline gelebilmesi için öncelikle bu görev kargaşasına çözüm getirmek gerekmektedir. Mali durum ise, pek çok soruna kaynaklık etmektedir.İI Özel İdareleri açısından görev - gelir dengesinin kurulması gerekmektedir. Bu durum karşısında İl Özel İdarelerine yeterli gelir sağlanması, merkeze bağımlılığın azaltılarak öz kaynaklarından gelir elde edebilme yolunun açılması gerekir. İl Özel İdarelerinde, ne sorumlu olduğu hizmetlerle paralel bir teşkilat birimi ne de bu hizmetlerin gerektirdiği uzman personel bulunmaktadır, özel idarelerin sorumlu olduğu hizmetler merkezi idarenin taşra kuruluşları eliyle yürütülmektedir, özel İdarelerin görevlerini yapmaya yetecek bir teşkilata ve personele ihtiyacı vardır. Organlar için ise; valinin yerine seçilmiş bir organ olan il özel yönetimi başkanlığı şüphesiz ki, özerk ve demokratik yerel yönetim anlayışına daha174 uygun bir tercih olacaktır. İl genel meclisi üyelerinin seçimi konusunda ise bugünkü mevcut sistemi ana hatlarıyla korunması faydalı olabilecektir. Bazı alanlarda değişiklik yapılması işleyişi kolaylaştırabilecektir. Bunlar içersinde oy hakkına sahip olmamak üzere ilgili hizmet birimlerinin amirlerinin katılımı sağlanabilir. İl daimi encümeni il genel meclisinin toplantıda olmadığı zamanlarda çalışarak il özel yönetiminin hizmetleriyle ilgili karar alan bir organ olarak devam ettirilmelidir. Encümenin il genel meclisinde olduğu gibi yargı kararı olmaksızın görevden uzaklaştırılması mümkün olmamalıdır. İlçe özel yönetimi mevcut sorunların giderilmesi amacıyla ileri sürülen bir yönetim modelidir. Buna Yerel Yönetim Bakanlığının kurulması da eklenebilir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The legal foundation of the Provincial Private Administration, which is one of the institutions adopted by the republic from the Ottoman Empire, was laid with the Regulation for Provinces dated 1281 (1864). Since 1976, despite significant political, administrative, economic and social changes, all constitutions have considered the Provincial Private Administration. The Provincial Private Administrations were recognized large powers and area of responsibility with the Code of Provincial General Administration dated 1913. The latest amendmend in this field was made with the Code No. 3360. The province, which is a part of the rural organization of the central government in terms of general administration, is a local administration body that has a public legal authority and elected organs in terms of private administration. Provincial Local Administration has three organs. These are, the Governor, the Provincial General Council, and the Provincial Permanent Council. In contemporary time, it is not quite easy to distinguish the private administration from the province, which is the extension of the central government. Since 1923 onwards, with the undertaking of their tasks by the new central institutions of the Republic, they have gradually become weak both in terms of their powers and resources and became dysfunctional under problems. Hence their existence became discussible and maintained sort of a plantlike live. The rigid administrative supervision of the central government plays a significant role in this. Despite the latest amendment in Code 3360, the dual status of the jurisdiction still goes on. Apart from the aforesaid dual services, the number of services carried out solely by the private administrations is substantially restricted. However, despite all, the private administrations strives to provide176 service to the extent of their financial resources and by creating local resources as well. The financial structure of the Provincial Private Administrations can be studied under two titles, i.e. incomes and expenses. The incomes of the Provincial Private Administrations can be gathered under four main titles. These are. net assets, subventions, fund revenues and borrowings. Their expenses on the other hand are as follows; payables to the persons and organizations; establishment of capital and transfer expenditures, current expenditures and investment expenditures. In order to solve the problems encountered, various development studies were conducted as from the early years of the Rebuplic. It is seen that these studies were particularly accelerated in the last 30 - 40 years. Among these, we can cite MEHTAP, Iternal Design Project, KAYA Project and the draft codes prepared. It is possible to study the problems of the Provincial Private Administrations under three main groups: The problems arising from the distribution of powers, the problems arising from the inadequacy of personnel and organization, and the deficiency of financial structure. The Provincial Private Administrations should first of all bring a solution to this power conflict in order to overcome the current problems and make them effective and efficient within our administrative structure. Financial status, on the other hand, is the origin of a lot of problems. It is required to establish the balance of power - income as for the Provincial Administrations. Against the aforesaid issues, it is required to provide sufficient incomes for the Provincial Private Administrations, to ensure decentralization and to177 make sure that Private Administrations can obtain revenues from the net assets. There is neither an organization parallel to the services they are responsible for nor the specialized personnel required for these services at the Provincial Private Administrations. The services, for which the Private Administrations are responsible, are carried out by the rural organizations of the central government. The Private Administrations need an organization and qualified personnel sufficient for them to complete their duties. As for the organs; instead of the governor, chairmanship of the Provincial Private Administration, which is an elected organ, will be a more proper preference to the autonomous and democratic local administration approach. As for the election of the members of the Provincial General Council on the other hand, it will be useful to preserve the current system with its main aspects. Small changes in some areas will facilitate functioning, e.g. to ensure the participation of the heads of the service units concerned without granting them voting power. The Provincial Permanent Council should be maintained as an organ that renders resolutions with regard to the services of the provincial private administration at times when the provincial general council does not convene. The provincial general council should not be authorized to dismiss the Permanent Council. The County Private Administration is an administration model which is asserted in order to remove the current problems. The Ministry of Local Governments can be added to this. DOKÛHAMASYON