Kök kapama cerrahisi uygulanmış alanların komşu diş eti bölgeleri ile olan renk uyumunun polarize dijital fotoğraf ile değerlendirilmesi
Evaluation of color harmony between root coverage surgery-treated areas and adjacent gingival regions using polarized digital photography
  1. Tez No: 1021183
  2. Yazar: YASEMİN TURAN AKANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAPRAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diş eti renk analizinde çapraz polarizasyon filtre kullanımının etkisini değerlendirmek ve filtreli ile filtresiz dijital fotoğraflardan elde edilen CIELAB renk parametrelerini karşılaştırmaktır. Bu kapsamda, kök kapama cerrahisi uygulanmış bireylerde koronale pozisyone flep (KPF) ve tünel teknikleri ile bağ dokusu grefti (BDG) uygulanan bölgelerde elde edilen renk değerleri analiz edilerek cerrahi teknikler arasındaki renk uyumu farklılıkları da incelenmiştir. Yöntem: Çalışmamızda, 2022–2025 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu retrospektif kesitsel çalışmaya, koronale pozisyone flep (KPF) veya tünel tekniği ile bağ dokusu grefti (BDG) uygulanmış ve operasyon üzerinden en az 6 ay geçmiş toplam 94 hasta dahil edilmiştir. Tüm bireylerden standardize koşullar altında filtreli (çapraz polarizasyon) ve filtresiz intraoral dijital fotoğraflar elde edilmiştir. Beyaz denge kalibrasyonu ve renk değerlendirmesi, sertifikalı renk referans hedefi kullanılarak Adobe Photoshop yazılımı aracılığıyla CIELAB (L*, a*, b*) renk sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Cerrahi alan ile komşu doku arasındaki renk farkları ΔE76 ve ΔE2000 formülleri ile hesaplanmıştır. Elde edilen veriler filtreli ve filtresiz fotoğraflar ile cerrahi teknikler (KPF ve tünel) arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 94 hastanın 60'ı kadın, 34'ü erkek olup yaş ortalaması 43,2 ± 11,6 yıl ve ortalama takip süresi 20,4 ± 8,4 ay olarak belirlenmiştir. Tüm ölçüm bölgelerinde greft dokusunun L* değeri komşu dokuya kıyasla anlamlı derecede yüksek, a* ve b* değerleri ise anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p<0,001). Filtreli fotoğraflarda elde edilen ΔE76 ve ΔE2000 değerleri filtresiz fotoğraflara kıyasla tüm bölgelerde anlamlı derecede daha düşük saptanmıştır (p<0,05); ancak etki büyüklükleri küçük düzeyde kalmıştır (d ≈ 0,19–0,39). Klinik eşik değerlendirmesinde olguların büyük çoğunluğu (%74–91) belirgin renk farkı kategorisinde yer almıştır. Filtreli fotoğraflarda koronal bölgede KPF+BDG ve Tünel+BDG teknikleri arasında anlamlı fark saptanırken (p<0,05), total ΔE değerleri açısından teknikler arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyet renk uyumu üzerinde anlamlı etkili bulunmazken, yaş ile bazı ΔE parametreleri arasında zayıf negatif korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Kök kapama cerrahisi sonrasında greft dokusu ile komşu diş eti arasında klinik olarak algılanabilir düzeyde renk farklılıkları bulunmaktadır. Çapraz polarizasyon filtresi ΔE değerlerini anlamlı düzeyde düşürmekle birlikte renk uyumsuzluğunu ortadan kaldırmamaktadır. KPF+BDG ve Tünel+BDG teknikleri arasında genel olarak belirgin bir estetik renk farkı saptanmamıştır. Periodontal plastik cerrahi sonrası estetik değerlendirmelerde objektif ve standardize renk analiz yöntemlerinin bölgesel analizlerle birlikte kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the effect of cross-polarization filter use in gingival color analysis and to compare CIELAB color parameters obtained from filtered and unfiltered digital photographs. In this context, color values obtained from sites treated with connective tissue graft (CTG) using coronally advanced flap (CAF) and tunnel techniques in individuals who underwent root coverage surgery were analyzed, and color match differences between surgical techniques were also examined. Methods: This retrospective cross-sectional study was conducted between 2022 and 2025 at Kocaeli University Faculty of Dentistry. A total of 94 patients who had undergone root coverage surgery using either the coronally advanced flap (CAF) or tunnel technique with connective tissue graft (CTG), with a minimum follow-up period of 6 months, were included. Standardized filtered (cross-polarized) and unfiltered intraoral digital photographs were obtained from all participants. White balance calibration and color assessment were performed using a certified color reference target through Adobe Photoshop software with the CIELAB (L*, a*, b*) color system. Color differences between the surgical site and adjacent tissue were calculated using ΔE76 and ΔE2000 formulas. The obtained data were compared between filtered and unfiltered photographs and between surgical techniques (CAF and tunnel). Findings: Of the 94 patients included in the study, 60 were female and 34 were male, with a mean age of 43.2 ± 11.6 years and a mean follow-up period of 20.4 ± 8.4 months. The L* value of the graft tissue was significantly higher and the a* and b* values were significantly lower compared to the adjacent tissue in all measurement regions (p<0.001). The ΔE76 and ΔE2000 values obtained from filtered photographs were significantly lower than those from unfiltered photographs in all regions (p<0.05); however, effect sizes remained small (d ≈ 0.19–0.39). In the clinical threshold assessment, the majority of cases (74–91%) fell within the perceptible color difference category. While a significant difference was found between CAF+CTG and Tunnel+CTG techniques in the coronal region of filtered photographs (p<0.05), no significant difference was found between techniques in terms of total ΔE values (p>0.05). Gender had no significant effect on color match, whereas a weak negative correlation was detected between age and some ΔE parameters. Conclusion: Clinically perceptible color differences exist between graft tissue and adjacent gingiva following root coverage surgery. Although the cross-polarization filter significantly reduces ΔE values, it does not eliminate color mismatch. No significant esthetic color difference was found between CAF+CTG and Tunnel+CTG techniques in general. The use of objective and standardized color analysis methods in conjunction with regional analyses is recommended for esthetic evaluation following periodontal plastic surgery.