Ulusal gazetelerin yayın politikalarının Türkiye gündemine etkileri
The Effects of publication policies of national newspapers on Turkey's agenda
- Tez No: 102120
 - Danışmanlar: PROF.DR. NAZİF AKÇALI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Journalism
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye Gündemi üzerinde ulusal gazetelerin yayın politikalarının etkileri araştırılmıştır. Değişik kaynaklardan bir araya getirilen bilgiler ve yapılan içerik analizinin kendine özgü bir sentezi oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın planında, ilk bolümden son bölüme; genelden özele doğru ilerleyen bir yol izlenmiştir. Birinci bölümde, kamusal alan ve kamu gündemi başlığı altında; kamu, kamusal alan, kamu ve kitle toplumları, kamuoyu, gündem gibi kavramlardan bahsedilmiş ve kamu gündemi belirleyicisi olarak kitle iletişim araçlarının önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, basın ve yazılı basının yayın politikaları başlığı altında; basın, basının gücü, yaym politikaları, basın özgürlüğü gibi alt başlıklara yer verilmiştir. Bu bölümde basının gücü ve yayın politikalarına dikkat çekilmek istenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye Gündem i' nin belirlenmesinde basın ve basına etki eden kurumlar, kişiler ve kavramlar başlığı altında, siyasi iktidar, ordu, sermaye grupları, milli politika, din vb. kurum ve yöneticileri ile kavramlara yer verilmiştir. Bu bölümde basının gündemine etki eden faktörler vurgulanmak istenmiştir. Dördüncü bölümde, yapılan içerik analizi ile gazetelerin gündemlerini yansıtan birinci sayfaları değerlendirilmiş; gazetelerin gündem haberlerini nasıl yansıttıkları incelenmiştir. Çalışma genel değerlendirme ve sonuç bölümleriyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effects of publication policies of national newspapers on Turkey's agenda were examined. An attempt was made to form a specific synthesis in the light of information gathered from various sources and contextual analysis conducted. The precepts of this study planning extended from first to the last section, and directed from general to specific points have been pursued. In first section, head-titled as public sphere and agenda, vital importance of mass communication means determining public agenda was emphasised and concepts such as public, public sphere, public and mass societies, public opinion and agenda were expressed. In second section, head-titled as publication policies of press and particularly newspapers, the sub titles have been placed in such as press, power of press, publication policies and freedom of press. It was aimed to draw attention to the power of press and publication policies. In the third section, head-titled as press and institutions, individuals and concepts effecting press, an emphasis was given to consepts and institutions such as political power, military, capital groups, national policy, religion and their administrators. It was aimed to point out the factorss effecting the agenda of press. In the fourth section, upon conducting contextual analysis, the assessment has been made on the news reflected by the newspapers to front pages and it was exemined how newspapers reflected the news on the agenda. The study has been concluded with inclusion of general evaluation and final sections.