Terörle mücadele bağlamında medyanın önemi
The importance of the media in the context of the fight against terrorism
- Tez No: 768168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Terör hem ulusal hem de uluslararası mecralarda birçok ülkenin mücadele ettiği ve gündeminde olan ciddi bir sorun olarak bilinmektedir. Terör ve terörün içinde bulunduğu birçok durum tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'nin de yıllardır mücadele ettiği en kritik güvenlik sorunların biri olmaktadır. Terör örgütleri amaçlarına ulaşma noktasında medyayı, propaganda yapmak ve eylemlerinin etkilerinin daha geniş alanlarda hissedilmesi bakımından araç olarak kullanırken; medya ise reytingini, izlenme oranını, tirajını vs. arttırmak amacıyla halkta büyük yankı uyandıran terör eylemlerinin haber fonksiyonunu kullanmaktadır. Bu bağlamda medya, terör haberlerini ilgi çekici göstermek için abartılı sunumlara ve olayları olduğundan büyük gösteren ifadelere başvurabilmektedir. Bu bağlamda terör ve medya arasındaki ilişkinin bir diğer boyutunu da medya organlarının terörle ilgili olayları sunma şekli oluşturmaktadır. Ulusal basında özellikle de terör haberciliği konusunda gerekli duyarlılığın sağlanabilmesi, terörle mücadele bakımından bir anlamda hayati önem taşımaktadır. Bu çalışmada 2015 yılı ve sonrasında ülke sınırları içerisinde ve sınır ötesinde gerçekleştirilen iki farklı terörle mücadele operasyonuna ilişkin haberlere ulusal basında nasıl yer verildiği incelenmiş, yayımlanan haberlerin hangi söylem farklılıklarıyla inşa edildiği anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de günlük yayın yapan ve farklı ideolojik yönelimlere ve farklı yayın politikalarına sahip 4 ulusal gazete incelemeye alınmıştır. Bu yönde çalışma konusu olan terörle mücadele operasyonlarına ilişkin haber ögeleri söylem çözümlemesi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre ise Hendek operasyonları ve Fırat Kalkanı Harekâtı'na ilişkin haberlerin gazetelerde (yazılı basında) farklı yorumlandığı görülmüş ve gazetelerin operasyonlara ilişkin haberleri ideolojik yönelimlerine ve siyasi aktörlerin söylemlerine göre inşa ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrorism is known as a serious problem that many countries struggle and are on the agenda, both in national and international platforms. Terrorism and the many situations in which it is involved are one of the most critical security problems that Turkey has been struggling with for years, as in all other countries. Terrorist organizations use the media as a tool to make propaganda and to feel the effects of their actions in wider areas at the point of achieving their goals; the media, on the other hand, shows its rating, viewership, circulation, etc. It uses the news function of terrorist acts that have great repercussions in the public in order to increase In this context, the media can resort to exaggerated presentations and expressions that make the events look bigger than they are in order to make the terrorist news interesting. In this context, another dimension of the relationship between terrorism and the media is the way media organs present events related to terrorism. In a sense, it is of vital importance in terms of combating terrorism to provide the necessary sensitivity in the national press, especially in the field of terrorism reporting. In this study, it was examined how the news about two different counter-terrorism operations carried out within and beyond the borders of the country and beyond in 2015 were included in the national press, and it was tried to make sense of the differences in discourse in which the news published were constructed. Within the scope of this study, 4 national newspapers that publish daily in Turkey and have different ideological orientations and different publishing policies were examined. The news items related to counter-terrorism operations, which are the subject of study in this direction, were analyzed using discourse analysis method. According to the results of the study, it was seen that the news about the Trench operations and Operation Euphrates Shield were interpreted differently in the newspapers (in the print media), and it was concluded that the newspapers built the news about the operations according to their ideological orientations and the discourses of the political actors.