The Theme of immigrant fathers and intellectual sons in the short stories of Delmore Schwartz
Delmore Schwartz'ın öykülerinde göç eden babalar ve entellektüel oğulları teması
- Tez No: 102124
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
TÜRKÇE ÖZET Delmore Schwartz 1930 ve 1940'h yıllarda Musevi- Amerikan edebiyatında etkili olmuş bir yazar, şair ve eleştirmendir. New York Entelektüelleri adlı politik bir edebiyat grubunun da görüşlerini benimseyerek öykülerinde, özellikle, Musevilerin Amerika'da doğmuş çocukları ile yıllar önce göç eden aileleri arasındaki kuşak çatışması ve Amerikan toplumu içinde büyüyen çocukların ailelerinin geçmişleri ile yüzleşmelerindeki güçlük sonucunda ortaya çıkan kimlik sorunu incelenmeye çalışılmıştır. Bu tezin amacı,Delmore Schwartz'i ülkemizde tanıtmak ve yukarıda sözü edilen temaların öykülerinde işlenişini sergilemektir. Bunu gerçekleştirirken de Delmore Schwartz'in hayatı, New York Entelektüellerin Musevi-Amerikan edebiyatına etkisi, Musevilerin Amerikaya göç nedenleri ve sonuçlan, göçmenlerin umdukları ve Amerika'da buldukları ve Amerikan ekonomik bunalımı gibi konulara değinilmiştir. 76
Özet (Çeviri)
ABSTRACT What it means to be a Jew in America, has of course, been a central interest to many Jewish writers since Abraham Cahan, who chose to write about Jewish-American experience. And for the first generation immigrant writer, this choice may involve more different and in some ways more complicated critical categories than for the American- born Jewish intellectual of the 1930s, because of obvious and alienating cultural differences. In this thesis, we aimed at studying an American-born, second - generation writer Delmore Schwartz, who was successful but not as famous as his contemporaries such as Malamud, Roth and Bellow. We would like to make this writer and his stories known in Turkey since he has an important place in American- Jewish literature as a presenter of Jewish middle class family life. We also wanted to give information about the development of American- Jewish fiction by giving attention to autobiographical features and the birth of a literary-politic group called the New York Intellectuals. On the whole, this thesis aims at presenting the generational conflicts between American-born children and their immigrant parents. 75