A qualitative analysis of immigrant fathers' experiences during the COVID-19 pandemic
Göçmen babaların COVID-19 pandemisi sırasındaki deneyimlerinin niteliksel bir analizi
  1. Tez No: 747356
  2. Yazar: HAZAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, göçmen babaların pandemi ile ilgili deneyimlerini araştırmayı amaçlamıştır. Pandemi döneminde bebek sahibi olan ve yaşları 31 ile 37 arasında değişen sekiz Türk göçmen baba araştırmaya dahil edilmiştir. Yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmelerden elde edilen tematik analizler üç ana tema belirlemiştir; babalık gelişimsel bir geçiştir, pandemideki umut ışığı ve umuda doğru zor bir yolculuk. Babalık gelişimsel bir geçiştir, üç alt temadan oluşmuştur; babalıkla ilgili beklentiler: karışık duygular, babalığı öğrenmek ve ebeveyn rolüyle bağlantı kurmak. Pandemideki umut ışığı, pandeminin olumsuz ve olumlu yönlerini içeren iki alt temadan oluşmuştur. Umuda doğru zor bir yolculuk; göç süreci, işyerinde sınıf gerilemesi, yeni bir göçmen kimliğinde temel bir deneyim olarak babalık ve uyum ve gelecek olarak üç alt temadan oluşmaktadır. Göç süreci kategorisi de üç alt temadan oluşmuştur; göçün ekonomik ve politik nedenleri, göç ve yerleşme sürecindeki zorluklar. Sonuçlar, göçmen babaların pandemi ve babalığa geçişte zor deneyimler yaşadıklarını ancak çocuklarının hayatlarına dahil olduklarını ortaya koymuştur. Göç ve babalıkla bağlantılı olarak göç etme nedenleri ve kimliklerini oluşturma açıları tartışılmıştır. Literatür bulguları doğrultusunda, bulguların önemi, sınırlamalar ve ileri araştırmalar için fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore migrant father's pandemic related experiences. Eight Turkish migrant fathers whose ages were between 31 to 37 and had a baby during pandemic participated. Thematic analysis from semi-structured online interviews revealed three main themes; fatherhood is a developmental transition, silver lining in pandemic and the hard journey toward hope. Fatherhood is a developmental transition consisted of three sub-themes; anticipating fatherhood: mixed feelings, learning fatherhood and relating to the parent role. Silver lining in pandemic involved negative and positive aspects of pandemic. The hard journey toward hope consisted of four sub-themes; the process of migrating, downgrading at work, fathering as a grounding experience as a new migrant and adjustment and future. The process of migrating theme also included three sub-themes; making plans to migrate, economic and political reasons for migrating, challenges involved in the process of migrating and settling. Results portrayed that migrant fathers had difficult experiences in pandemic and transitioning to fatherhood, but they were found to be involved in their children's lives. Migration was also discussed in terms of reasons to migrate and forming their identities in relation to fatherhood. Considering the literature, the significance of the findings, limitations, and ideas for further research are reviewed.