Göçmen babaların babalık algıları ve deneyimleri: Nitel bir çalışma
Paternal perceptions and experiences of immigrant fathers: A qualitative study
- Tez No: 1014267
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN TEPELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı göçmen babaların babalık algılarının ve deneyimlerinin incelenmesidir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desende tasarlanmıştır. Katılımcılar, ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleriyle ulaşılan 22 göçmen Suriyeli babadan oluşmaktadır. Araştırma verileri demografik bilgi formu ve toplamda yirmi bir soruyu içeren yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yazılı olarak toplanmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA 2020 programı kullanılarak içerik analizi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda“babalığa ilişkin algılar ve deneyimler”,“disiplin anlayışı ve ebeveynlik pratikleri”,“göç ve babalık”,“kültürel ve kuşaklararası babalık”ve“çocuklarının geleceğine yönelik beklentiler”olmak üzere beş temel tema elde edilmiştir. Araştırma sonuçları, göçmen babaların babalık deneyimlerinin geleneksel babalık rolleri ile dönüşen ilgili babalık pratiklerinin bir arada bulunduğu dinamik bir yapı sergilediğini ortaya koymuştur. Katılımcı babaların ekonomik sağlayıcılık ve otorite gibi geleneksel rolleri sürdürürken aynı zamanda çocuklarıyla duygusal yakınlık kurmaya, iletişim odaklı ebeveynlik sergilemeye ve çocuklarının eğitim süreçlerine aktif katılım göstermeye önem verdikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte göç sürecinin ekonomik güçlükler, sosyal uyum sorunları ve belirsizlikler üzerinden babalık deneyimlerini çok boyutlu biçimde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda göçmen babalığın kültürel değerler, kuşaklararası değişimler ve değişen toplumsal koşullar doğrultusunda dönüşen bir yapı gösterdiği; babaların çocuklarının eğitimi, geleceği ve iyi bireyler olarak yetişmeleri konusunda güçlü beklentilere sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine immigrant fathers' perceptions and experiences of fatherhood. The study was designed using the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The participants consisted of 22 immigrant Syrian fathers reached through criterion sampling and snowball sampling methods. The research data were collected in written form through a demographic information form and a semi-structured interview form consisting of twenty-one questions in total. The obtained data were analyzed through content analysis using the MAXQDA 2020 software program. As a result of the analyses, five main themes were identified:“perceptions and experiences related to fatherhood,”“understanding of discipline and parenting practices,”“migration and fatherhood,”“cultural and intergenerational fatherhood,”and“expectations regarding their children's future.”The findings of the study revealed that immigrant fathers' experiences of fatherhood exhibit a dynamic structure in which traditional fatherhood roles coexist with transforming involved fatherhood practices. While maintaining traditional roles such as economic provision and authority, the participant fathers were also found to attach importance to establishing emotional closeness with their children, displaying communication-oriented parenting, and actively participating in their children's educational processes. In addition, it was determined that the migration process affected fatherhood experiences multidimensionally through economic difficulties, social adaptation problems, and uncertainties. The results of the study indicated that immigrant fatherhood demonstrates a transforming structure shaped by cultural values, intergenerational changes, and changing social conditions; furthermore, fathers were found to have strong expectations regarding their children's education, future, and becoming well-rounded individuals.