Öğretmenlerin sanatsal faaliyetlere katılım düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' levels of participation in artistic activities and their lifelong learning tendencies
- Tez No: 1021248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT BİRKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğretmenlerin sanatsal faaliyetlere katılım düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sakarya ili Arifiye merkez ilçesinde görev yapan 232 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan“Sanatsal Faaliyetlere Katılım Formu”ve Yaman (2014) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan normallik varsayımı testlerinde, verilerin normal dağılım varsayımını karşılamadığı saptanmıştır. Bu nedenle araştırmada non-parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Gruplar arası farkların belirlenmesinde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testlerinden yararlanılmış; değişkenler arasındaki ilişkiler ise Spearman Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın betimsel sonuçlarına göre, öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerine ilişkin puan ortalamalarının yüksek düzeyde, sanatsal faaliyetlere katılım puan ortalamalarının ise orta düzeyde olduğu görülmektedir. Spearman Korelasyon analizi sonuçlarına göre ise, öğretmenlerin sanatsal faaliyetlere katılım düzeyleri ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin hem yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin hem de sanatsal faaliyetlere katılım düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna karşın öğretmenlerin hem yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin hem de sanatsal faaliyetlere katılım düzeylerinin mesleki kıdem ve görev yapılan eğitim kademesi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Ayrıca katılımcıların sanat faaliyetlerine katılımını en çok engelleyen faktörün zaman yetersizliği olduğu, onu bölgesel faaliyet yetersizliği ile maddi imkânsızlıkların izlediği ve en düşük oranın ise etkinliğin ilgi çekmemesi faktöründe olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, sanatsal faaliyetlere katılım ile öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin okul dışı sanatsal faaliyetlere katılımlarının teşvik edilmesi, sanatsal faaliyetlere katılımı sınırlandıran engelleri azaltmaya yönelik uygulamaların geliştirilmesi ve hizmet içi eğitim programlarında sanatsal deneyimlere yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between teachers' levels of participation in artistic activities and their lifelong learning tendencies. A correlational survey model, one of the quantitative research methods, was employed in the study. The sample consisted of 232 teachers working in public schools in the Arifiye district of Sakarya Province. Data were collected using the Participation in Artistic Activities Form, developed by the researcher, and the Lifelong Learning Tendencies Scale developed by Yaman (2014). The data were analysed using SPSS 24.0. The results of the normality tests indicated that the data did not meet the assumption of normal distribution; therefore, non-parametric statistical analyses were employed. The Mann–Whitney U test and the Kruskal–Wallis H test were used to examine differences between groups, while relationships between variables were analysed using Spearman's rank-order correlation analysis. The descriptive findings revealed that teachers' lifelong learning tendencies were high, whereas their levels of participation in artistic activities were moderate. Spearman's correlation analysis indicated a positive, moderate, and statistically significant relationship between teachers' levels of participation in artistic activities and their lifelong learning tendencies. Furthermore, both teachers' lifelong learning tendencies and their levels of participation in artistic activities differed significantly according to gender. However, no statistically significant differences were found according to professional seniority or the educational level at which teachers worked. In addition, the most frequently reported barriers to participation in artistic activities were lack of time, limited regional opportunities, and financial constraints, whereas lack of interest was the least frequently reported barrier. The findings indicate a statistically significant positive relationship between participation in artistic activities and teachers' lifelong learning tendencies. Based on these findings, it is recommended that teachers be encouraged to participate in extracurricular artistic activities, that practices aimed at reducing barriers to participation in artistic activities be developed, and that artistic experiences be incorporated into in-service training programmes.