Patentin hükümsüzlüğü
Invalidity of patents
  1. Tez No: 1021250
  2. Yazar: OKAN DÜZGÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı buluşların SMK m.138 kapsamında hangi hâllerde hükümsüz kılınacağını incelemektedir. Üç bölümden oluşan çalışmada öncelikle patent ve buluş kavramları ele alınmıştır. Buluş sayılmayan veya buluş sayılsa bile mevzuat gereği patent koruması dışında bırakılan yaratımlar incelenmiştir. Buluş konusunda bu çerçeveyi çizdikten sonra en fazla karşılaşılan hükümsüzlük sebeplerinden yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik kıstaslarından yoksunluk durumları incelenmiştir. Ayrıca buluşun ilgili teknikte uzmanın uygulayabileceği ölçüde yeterince açık ve tam açıklanmaması, patentin gaspı ile başvurunun ilk hâlinin veya patent kapsamının aşılması durumları ele alınmıştır. Son olarak hükümsüzlük kavramı, hükümsüzlük davası ve hükümsüzlük kararının etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the circumstances under which inventions emerging from advancing technology may be invalidated within the scope of Article 138 of the Industrial Property Code. The study consists of three chapters and first addresses the concepts of patents and inventions. It further analyzes creations that are not regarded as inventions, as well as those excluded from patent protection by legislation even if they qualify as inventions. After establishing this framework, the study examines the most common grounds for invalidity, namely the lack of novelty, inventive step, and industrial applicability. In addition, it discusses insufficient disclosure where the invention is not explained clearly and completely enough for a person skilled in the art to implement it, cases of usurpation of the patent, and situations where the scope of the original application or the granted patent has been exceeded. Finally, the concepts of invalidity, invalidity actions, and the effects of invalidity decisions are analyzed.