Patentin hükümsüzlüğü
Invalidity of patents
- Tez No: 280031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda 551 Sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 129., 130., 131. ve 132. maddelerinde düzenlenen ?Patentin Hükümsüzlüğü? konusu ele alınmaktadır. Çalışmada Türk mevzuatı yanında İngiliz ve Amerikan Hukukunda yer alan düzenlemeler sınırlı bir şekilde dikkate alınmıştır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmada genel olarak fikri ve sınai mülkiyet kavramı, patent hukuku tarihi ve patent hukukunu düzenleyen uluslar arası sözleşmelere değinilmiş; patent ve patentten doğan hak kavramları incelendikten sonra patent hakkının sona erme şekilleri ve tezin asıl konusu olan patentin hükümsüzlüğü konusu incelenmiştir.Çalışmada ulaşılan sonuçlar ayrı bir bölümde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of ?Invalidity of Patents? is handled which is regulated in the 129., 130., 131. and 132. articles of the Protection of Patent Rights Decree.This study consists of five chapters. In the study, intellectual and industrial property, patent law history, international treaties regulating patent law were generally mentioned; then the conceptions of patent and the rights stemming from patent were examined, subsequently expiring situations of patent rights and invalidity of patents which is the main subject of the dissertation were examined.The conclusions inferenced through this study are appraised in a distinct chapter.