Multipl sklerozlu hastalarda bazı beyin yapılarının volümetrik olarak değerlendirilmesi: Bir radyolojik anatomi çalışması
Evaluation of some brain structures volumetrically in patients with multiple sclerosis: Aa radiological anatomy study
- Tez No: 1021287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, multipl skleroz (MS) tanılı hastalarda beyin yapılarındaki volümetrik değişiklikleri sağlıklı bireylerle karşılaştırarak hastalığa bağlı yapısal beyin etkilenimini ortaya koymaktır. Çalışmaya MS tanısı almış 50 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler gösteren 50 sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Katılımcılara ait T1-ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiş ve VolBrain yazılımı kullanılarak otomatik segmentasyon yöntemiyle beyin yapılarına ait hacimsel ölçümler elde edilmiştir. Verilerin dağılımı Shapiro–Wilk testi ile incelenmiş, normal dağılım göstermeyen değişkenler için non-parametrik istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular, MS grubunda cerebral substantia alba hacmi ve total beyin hacminin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığını göstermiştir. Ayrıca cerebellum toplam hacmi ile sağ cerebellum hacminde anlamlı volümetrik küçülme saptanmıştır. Ventriculi Laterales hacminin MS grubunda daha yüksek bulunması, beyin parankim kaybına bağlı gelişen sekonder ventriküler genişleme ile uyumlu değerlendirilmiştir. Derin substantia grisea yapıları incelendiğinde thalamus hacimlerinde anlamlı azalma saptanırken, nucleus caudatus, putamen, hippocampus ve amygdala hacimlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular, MS'in yalnızca fokal inflamatuar lezyonlarla sınırlı kalmadığını, aynı zamanda yaygın beyin atrofisi ve derin substantia grisea etkilenimi ile karakterize nörodejeneratif bir süreç olduğunu desteklemektedir. Volümetrik manyetik rezonans analizlerinin, MS'te yapısal beyin değişikliklerinin objektif olarak değerlendirilmesinde yararlı bir yöntem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate volumetric brain changes in patients with multiple sclerosis (MS) by comparing them with healthy individuals and to reveal MS-related structural brain involvement. The study included 50 patients diagnosed with MS and 50 healthy controls. T1-weighted magnetic resonance images were retrospectively analyzed, and volumetric measurements of brain structures were obtained using automated segmentation with VolBrain software. Data distribution was assessed using the Shapiro–Wilk test, and non-parametric statistical methods were applied for variables that did not show normal distribution. The findings demonstrated that cerebral white matter volume and total brain volume were significantly reduced in the MS group compared to the control group. In addition, significant volumetric reductions were observed in total cerebellar volume and right cerebellar volume. Increased lateral ventricle volumes in the MS group were considered consistent with secondary ventricular enlargement due to brain parenchymal loss. Among deep gray matter structures, significant volume reduction was detected in the thalamus, whereas no significant differences were found between groups in the volumes of the caudate nucleus, putamen, hippocampus, and amygdala. Overall, the results support that MS is not limited to focal inflammatory lesions but can be also characterized by widespread brain atrophy and deep gray matter involvement as part of a neurodegenerative process. Volumetric magnetic resonance analysis appears to be a useful method for objectively evaluating structural brain changes in MS.