Yıldırım Keskin'in hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
An examination of Yildirim Keskin's life, art, and works
  1. Tez No: 1021323
  2. Yazar: BELMA BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER AKA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Yıldırım Keskin'in roman, hikâye ve tiyatro türlerindeki üretimini“yapı–izlek”ekseninde bütüncül biçimde çözümler. Amaç, yalnızca eserleri tanıtmakla yetinmeyip anlatının iç mekanizmalarını ve yinelenen izlekleri sistematik olarak ortaya koymaktır. Yöntem nitel, metin merkezli bir çözümleme olup her türe aynı analitik mercek uygulanmıştır; böylece tür içi özgünlük korunurken türler arası karşılaştırma mümkün kılınmıştır. Çalışmanın kapsamı Keskin'in romanları, Yoldan Geçen Adam'daki öyküler, başlıca tiyatro metinleri ile deneme, çeviri ve anı kitaplarını içerir. Bulgular, romanların kent merkezli bunalım ve zamanın algısal büzülmesi etrafında kurulduğunu; öykülerin kısa süreli yüksek yoğunluk anlarında kimlik ve yalnızlık izleğini kristalize ettiğini; tiyatrolarda kapalı uzam dramaturjisiyle özgürlük–otorite geriliminin yoğunlaştığını göstermektedir. Türler arası geçişlerde ortak bir poetik çekirdeğin kapalı uzam/sıkışma/denetim üçlemesi ve buna eşlik eden sembollerin süreklilik arz ettiği belirlenmiştir. Tezin katkısı, dağınık tematik gözlemleri yapı katmanıyla ilişkilendirerek Keskin yazarlığının estetik bütünlüğünü görünür kılmasıdır. Sınırlılıklar arasında bazı metinlerin baskı farklılıkları ve arşiv erişim güçlükleri sayılabilir; buna rağmen yapı–izlek yaklaşımı metin içi kanıt yoğunluğuyla yargıları temellendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a comprehensive structural–thematic analysis of Yıldırım Keskin's oeuvre across novels, short stories and plays. Beyond descriptive cataloging, it examines the inner mechanics of narrative together with recurrent themes. The method is qualitative and text-centered; the same analytical lens is applied to each genre, enabling cross-genre comparison without erasing genre-specific traits. The corpus includes Keskin's novels, the eight stories in Yoldan Geçen Adam, major plays, and his essays, translations, and memoirs. Findings indicate that the novels pivot on urban angst and the perceptual contraction of time; the stories crystallize identity and solitude in short, high-intensity moments; the plays intensify the freedom–authority tension through closed-space dramaturgy. Across genres, a common poetic core closed space/compression/control, reinforced by recurring symbols manifests as a continuum. The study's contribution is to anchor dispersed thematic observations in structural layers, thereby demonstrating the aesthetic unity of Keskin's authorship. Limitations include variant editions and partial archival access; nevertheless, the structural–thematic approach grounds its conclusions in dense textual evidence.