Türk müziğinin topluma ulaşmasında yerel yönetimlerin rolü Denizli Büyükşehir ve Aydın Belediyeleri örneği
The role of local governments in bringing turkish music to society: The case of Denizli Metropolitan Municipality and Aydin Municipality
- Tez No: 1021334
- Danışmanlar: DR. AYKUT ÖNDER SARIÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türk müziğinin topluma ulaştırılmasında yerel yönetimlerin rolü Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Aydın Büyükşehir Belediyesi örnekleri üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın amacı, yerel yönetimlerin Türk müziğinin toplumsal erişimini hangi araçlarla desteklediğini belirlemek, bu faaliyetlerin kurumsal görünümünü ortaya koymak ve kursiyer görüşleri doğrultusunda söz konusu faaliyetlerin bireyler üzerindeki yansımalarını değerlendirmektir. Bu kapsamda belediyelerin kurumsal yapıları, konservatuvar ve kurs faaliyetleri, koro ve orkestra çalışmaları, konser uygulamaları, fiziksel altyapıları, erişim olanakları ve kursiyer değerlendirmeleri birlikte ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Veri toplama sürecinde doküman incelemesi ile açık uçlu, yarı yapılandırılmış görüşme tekniklerinden yararlanılmıştır. Belediyelere ve belediye konservatuvarlarına ait faaliyet raporları, duyurular, kurumsal tanıtım metinleri ve ilgili belgeler incelenmiş; Türk müziğiyle ilişkili faaliyetlere katılan kursiyerlerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, her iki belediyenin de Türk müziğinin topluma ulaştırılmasında önemli bir rol üstlendiğini göstermektedir. Denizli Büyükşehir Belediyesinde Türk müziğine yönelik faaliyetlerin daha geniş, sistemli ve kurumsallaşmış bir yapı içinde yürütüldüğü; kurs çeşitliliği, koro ve orkestra çalışmaları ile kültür-sanat etkinliklerinin daha görünür olduğu belirlenmiştir. Aydın Büyükşehir Belediyesinde ise faaliyetlerin ağırlıklı olarak konservatuvar ve kültür merkezi yapılanması üzerinden sürdürüldüğü, özellikle bireysel çalgı eğitimi, konser faaliyetleri, altyapı desteği ve erişim olanaklarının öne çıktığı görülmüştür. Kursiyer görüşleri, yerel yönetimlerin Türk müziğinin daha geniş kitlelere ulaşmasına, kültürel mirasın korunmasına, sanata erişimin kolaylaşmasına, bireysel gelişimin desteklenmesine ve toplumsal katılımın güçlenmesine katkı sunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak yerel yönetimler, Türk müziğinin topluma ulaştırılmasında yalnızca destekleyici değil, aynı zamanda yönlendirici ve sürdürücü bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research project is to study how local government units have supported Turkish Music through two unique case studies - Denizli and Aydin metropolitan municipalities of Turkey. The primary aims and objectives of the research are to identify what instruments local governments employ to support their communities' access to Turkish music, to demonstrate the institutional framework supporting these instruments, and to evaluate how the support of these instruments has impacted the participant (Turkish musician) through their perspective. In order to analyze these various dimensions, this research project examined the different ways in which local governments support musicians; how they provide access to Turkish music, the different types of services provided; the method of delivery of service; and finally, the evaluations of the services by participants. The research was undertaken using a qualitative research methodology, using document analysis and semi-structured interviews to collect data. The document analysis technique used to collect data included: activity reports, announcements, institutional promotional documents, and other applicable documents (i.e., by municipalities and municipal conservatories) and then descriptive analysis was applied to the data obtained from the semi-structured interviews with the participants involved in the Turkish music activities. Both municipalities have successfully played a key role in providing access to Turkish music for their community (through various means) over the years. Denizli Metropolitan Municipality organizes Turkish music-oriented activities in a much broader, more institutionalized manner that provides a greater variety of courses, the existence of choirs and orchestras, and a significant number of cultural and artistic events. Aydın Metropolitan Municipality provides Turkish music-oriented activities with a primary emphasis on conservatories and cultural centers through individual instrument training, performance opportunities, infrastructural support, and access opportunities. Participant perceptions indicate that local governments aid in the dissemination of Turkish music, the perpetuation of their cultural heritage, ease of access to artistic opportunities, individual growth opportunities, and opportunities for enhanced social engagement; therefore, local governments will not only support Turkish music but will also serve as guides and sustainers to develop opportunities for making Turkish music available to communities.