Pulmoner arter basıncı yüksek olgularda telerehabilitasyonun etkinliği
The effectiveness of telerehabilitation in patients with high pulmonary artery pressure
- Tez No: 1021335
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL YILDIZ ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Pulmoner hipertansiyon (PH), egzersiz kapasitesinde azalma, dispne ve yaşam kalitesinde bozulma ile karakterize ciddi bir klinik durumdur. Egzersiz eğitimi, fonksiyonel kapasiteyi artırmak için önerilmektedir; ancak yüz yüze rehabilitasyona erişim coğrafi, fiziksel ve klinik engeller nedeniyle kısıtlı olabilir. Randomize kontrollü bu çalışma, pulmoner arter basıncı yüksek hastalarda hibrit telerehabilitasyon programının etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Dünya Sağlık Örgütü Fonksiyonel Sınıf I–II olarak sınıflandırılan, 18–65 yaş arası, ekokardiyografi ile ölçülen tahmini sistolik pulmoner arter basıncı≥50 mmHg olan klinik olarak stabil gönüllüler mikrosoft exel programı randomizasyon özelliği ile hibrit telerehabilitasyon ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Başlangıç değerlendirmelerinin ardından bireyselleştirilmiş egzersiz programları reçete edildi. Telerehabilitasyon grubu haftada üç seans (bir yüz yüze ve iki video konferans üzerinden) uygulanan ve her biri 30 dakika süren 8 haftalık hibrit telerehabilitasyon programına devam ederken kontrol grubu solunum ve postür egzersizlerinden oluşan konservatif bir fizyoterapi programı aldı. Değerlendirme; egzersiz kapasitesi (altı dakika yürüme testi-6DYT), egzersiz süresi, kalp hızı rezervi, toparlanma süresi, ejeksiyon fraksiyonu, spirometrik testler, yaşam kalitesi ve dispne ile yorgunluk düzeylerini içerdi. Bulgular: Telerahabilitasyon grubunun (n=9), kalp hızı rezervi % (p=0,027), 6DYT mesafesi (p=0,006), FEV1 (p=0,038), yorgunluk (p=0,017), anksiyete (p=0,030) ve bazı yaşam kalitesi skorları (p<0,05) düzeldi. Kontrol grubunun (n=9) kalp hızı rezervi %, depresyon ve bazı yaşam kalitesi skorları düzeldi (p<0,05). Grupların karşılaştırma sonuçları benzer bulundu (p>0,05). Sonuç: Hibrit telerehabilitasyona dayalı egzersiz programı, PH hastalarında egzersiz kapasitesi ve yorgunluk üzerinde faydalı etkiler göstermiştir. Klinik etkisinin daha ayrıntılı değerlendirilmesi için uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary hypertension (PH) is a serious clinical condition characterized by reduced exercise capacity, dyspnea, and impaired quality of life. Exercise training is recommended to improve functional capacity; however, access to face-to-face rehabilitation may be limited due to geographical, physical, and clinical barriers. This randomized controlled trial aimed to evaluate the effects of a hybrid telerehabilitation program in patients with elevated pulmonary arterial pressure. Material and Method: Clinically stable volunteers aged 18–65 years, classified as World Health Organization (WHO) Functional Class I–II and with an echocardiographically estimated systolic pulmonary artery pressure (sPAP) ≥50 mmHg, were randomly allocated using the randomization function in Microsoft Excel to either a hybrid telerehabilitation group or a control group. Following baseline assessments, individualized exercise programs were prescribed. The hybrid telerehabilitation group participated in an 8-week intervention consisting of three sessions per week (one face-to-face session and two sessions delivered via videoconferencing), with each session lasting 30 minutes. The control group received a conservative physiotherapy program comprising breathing and postural exercises. Outcome measures included exercise capacity (6-minute walk test [6MWT]), exercise duration, heart rate reserve, recovery time, ejection fraction, spirometric parameters, quality of life, and levels of dyspnea and fatigue. Results: In the hybrid telerehabilitation group (n = 9), significant improvements were observed in heart rate reserve (%) (p = 0.027), 6-minute walk distance (p = 0.006), forced expiratory volume in one second (FEV₁) (p = 0.038), fatigue (p = 0.017), anxiety (p = 0.030), and several quality-of-life domains (p < 0.05). In the control group (n = 9), significant improvements were found in heart rate reserve (%), depression scores, and several quality-of-life domains (all p < 0.05). No statistically significant differences were detected between the groups for any outcome measure (all p > 0.05).. Conclusion: A hybrid telerehabilitation-based exercise program demonstrated beneficial effects on exercise capacity and fatigue in patients with PH. Longer-term studies are needed to further evaluate its clinical impact.