Prematüre yenidoğanlarda enteral beslenmenin tanılara göre farklılığının değerlendirilmesi
Evaluation of differences in enteral nutrition according to diagnosis in premature newborns
- Tez No: 1021355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABİT DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Prematürite, yenidoğan morbidite ve mortalitesinin en önemli nedenlerinden biri olup, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışlarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Prematüre yenidoğanlarda enteral beslenmeye başlama zamanı ve tam enteral beslenmeye ulaşma süreci, gastrointestinal sistem immatüritesi ve eşlik eden klinik durumlar nedeniyle kritik öneme sahiptir. Enteral beslenme süreci; gestasyon haftası, doğum ağırlığı ve primer yatış tanıları gibi birçok faktörden etkilenmektedir.Respiratuvar distres sendromu (RDS) gibi solunum sistemi hastalıkları, artmış solunum desteği gereksinimi ve hemodinamik instabiliteye bağlı olarak enteral beslenmeye geçiş sürecini geciktirebilmektedir. Buna karşılık, yenidoğanın geçici takip problemi (YDGT) tanısı ile izlenen prematüre yenidoğanlarda enteral beslenme genellikle daha erken başlatılabilmekte ve daha hızlı ilerleyebilmektedir. Enteral beslenmenin gecikmesi; sepsis, nekrotizan enterokolit, postnatal büyüme geriliği ve hastanede kalış süresinin uzaması gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.Bu çalışmada, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen prematüre yenidoğanlarda enteral beslenmeye başlama zamanı ve tam enteral beslenmeye ulaşma süresinin primer tanılara göre farklılık gösterip göstermediğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilecek sonuçların, tanıya özgü beslenme yaklaşımlarının geliştirilmesine ve klinik uygulamaların iyileştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Prematurity is one of the leading causes of neonatal morbidity and mortality, accounting for a large proportion of neonatal intensive care unit (ICU) admissions. The timing of initiation of enteral feeding and the process of achieving full enteral nutrition in premature newborns are critical due to gastrointestinal immaturity and accompanying clinical conditions. The enteral feeding process is affected by many factors, including gestational age, birth weight, and primary admission diagnoses. Respiratory system diseases such as respiratory distress syndrome (RDS) can delay the transition to enteral feeding due to increased respiratory support requirements and hemodynamic instability. Conversely, in premature newborns followed with a diagnosis of transient neonatal follow-up problem (TTNP), enteral feeding can generally be initiated earlier and progress more rapidly. Delay in enteral feeding; This can lead to serious complications such as sepsis, necrotizing enterocolitis, postnatal growth retardation, and prolonged hospital stay. This study aimed to evaluate whether the timing of initiation of enteral feeding and the time to achieving full enteral feeding differed according to primary diagnoses in premature newborns monitored in the neonatal intensive care unit. The goal is for the results to contribute to the development of diagnosis-specific feeding approaches and the improvement of clinical practices.