Looking back in Anger: Variations of anger in John Osborne's look back in anger and harold pinter's the Birthday Party
Öfkeyle geriye bakmak: John Osborne'un look back in Anger ve Harold Pinter'ın the Birthday Party oyunlarında öfke farklılıkları
- Tez No: 1021368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN EL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, John Osborne'un Look Back in Anger (1956) ve Harold Pinter'ın The Birthday Party (1957) adlı oyunları üzerinden, savaş sonrası dönemin 1950'ler İngiliz tiyatrosunda yarattığı öfkenin psikolojik boyutlarını incelemektedir. Bu çalışma, öfkeyi yalnızca toplumsal isyanı gösteren bir tepki ya da bireysel bir kişilik özelliği olarak değerlendirmek yerine, öfkenin zihinsel enerjinin dağılımıyla bağlantılı bir psikolojik savunma mekanizması işlevi gördüğünü öne sürmektedir. Bu tez, bahsedilen oyunların metinlerini detaylı psikanalitik okuma yaklaşımıyla, 1950'lerin Britanya'sındaki travma, savaş sonrası hayal kırıklığı ve varoluşsal endişelerin, bireyleri nasıl birbirinden farklı psikolojik savunma mekanizmalarına yönlendirdiğini incelemektedir. Bu çalışmada, öfkenin tek tip bir duygu olmadığını, aksine zihinsel enerjinin ekonomik dağılımı tarafından şekillendirildiğini ortaya koymak amacıyla, abreaksiyon, bastırma, kateksis, zihinsel aygıt, koruyucu kalkan gibi Freudyen psikanaliz yöntemleri kullanılmaktadır. Analizlere göre, aktif ses tonunu korumak amacıyla, duygularını dışa vuran kişi fiziksel ve zihinsel durumunu korumayı başarır. Öte yandan, bastırılan şeylerin er ya da geç dışarı çıkmanın bir yolunu bulacağı anlaşılmaktadır. Bu çalışma, Jimmy Porter'ın aktif bir özne olarak konumunu korumak için sözel abreaksiyonu bir klinik savunma mekanizması olarak kullanırken, Stanley Webber'ın ise sessiz bastırmanın aşırı içselleştirilmesi nedeniyle psikolojik çöküşe karşı koyamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the psychological variations of anger that the post-war era created in the 1950s British drama through two plays of the time, respectively Look Back in Anger (1956) by John Osborne and The Birthday Party (1957) by Harold Pinter. Rather than considering anger merely as a reaction indicating social rebellion or an individual character trait, this study suggests that anger functions as a psychological defence mechanism linked to the distribution of psychical energy. By conducting a psychoanalytical close reading, this thesis explores how the trauma, post-war disillusionment, and existential worries of 1950s Britain lead individuals to have contrasting psychological defence mechanisms. In the study, Freudian psychoanalysis methods such as abreaction, repression, cathexis, mental apparatus, protective shield, etc., are used in order to demonstrate that anger is not just a monotype emotion but is shaped by the economic distribution of psychical energy. It is analyzed that with the aim of maintaining the active voice, the individual who abreacts manages to maintain his physical and mental condition. On the other hand, it is understood that what is repressed will eventually find a way to come out. This study indicates that while Jimmy Porter utilizes verbal abreaction as a clinical defence mechanism to maintain his status as an active subject, Stanley Webber fails to resist psychic collapse because of severe internalization of silent repression.