Manifestasyon inancının bir göstergesi olarak iyimserlik: Bilişsel duygu düzenleme ve olumsuz otomatik düşünceler ile ilişkisi
Optimism as an indicator of belief in manifestation: Its relationship with cognitive emotion regulation and negative automatic thoughts
  1. Tez No: 1021392
  2. Yazar: ÖYKÜ NUR FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, iyimserlik kavramı manifestasyon inancının bir göstergesi olarak kullanılmış olup Türkiye'de yaşayan 18-50 yaş arasındaki bireylerde iyimserlik düzeyleri, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve olumsuz otomatik düşünceler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, iyimserliğin bilişsel duygu düzenleme ve olumsuz otomatik düşünceler üzerindeki yordayıcı rolü ile bu değişkenlerin 14 farklı demografik faktöre göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan 18-50 yaş arasındaki bireylerdir. Araştırmanın örneklemi ise elverişli örnekleme yöntemiyle ulaşılan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 226 kadın ve 205 erkek olmak üzere toplam 431 bireyden oluşmuştur. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, iyimserlik düzeyinin uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile pozitif; uyumsuz stratejiler ve olumsuz otomatik düşünceler ile negatif yönlü anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu göstermiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre iyimserliğin, bilişsel duygu düzenlemeyi ve olumsuz otomatik düşünceleri anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. İyimserlik, bilişsel duygu düzenleme ve olumsuz otomatik düşünce düzeylerinin yaş, çalışma durumu, medeni durum ve dini inanç gibi bazı demografik özelliklere göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ancak, diğer demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of optimism was used as an indicator of manifestation belief, and accordingly it was aimed to examine the relationships between optimism levels, cognitive emotion regulation strategies, and negative automatic thoughts among individuals aged 18-50 in Türkiye. Furthermore, the predictive role of optimism on cognitive emotion regulation and negative automatic thoughts and whether these variables differed across 14 different demographic factors were examined. The population of the study consists of individuals aged 18-50 living in Türkiye, while the sample comprises a total of 431 volunteer participants (226 females and 205 males) selected through the convenience sampling method. Data were analyzed using independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, and linear regression analysis. The results of the study showed that optimism levels were positively correlated with adaptive cognitive emotion regulation strategies and negatively correlated with maladaptive strategies and negative automatic thoughts. Regression analysis results revealed that optimism significantly predicted both cognitive emotion regulation and negative automatic thoughts. Levels of optimism, cognitive emotion regulation, and negative automatic thoughts differed across some demographic variables such as age, employment status, marital status, and religious belief. However, no significant differences were found across other demographic variables.