Öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of organizational transparency and levels of organizational trust
- Tez No: 1021393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini, 2025-2026 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde bulunan devlet ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, evrende yer alan okul türlerinin dağılımı dikkate alınarak oranlı örnekleme yöntemiyle oluşturulan toplam 255 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla“Okul Şeffaflık Ölçeği”ile“Örgütsel Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ile basit ve çoklu doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algıları ile örgütsel güven düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca örgütsel şeffaflığın örgütsel güven üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin örgütsel şeffaflık algılarının yaş, cinsiyet, mesleki kıdem ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği; öğrenim düzeyi açısından kararlara katılım ve bilgi akışı boyutlarında, görev yapılan okul türü açısından ise bilgi akışı boyutunda anlamlı farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin örgütsel güven düzeylerinin yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, branş ve görev yapılan okul türüne göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; öğrenim düzeyi açısından yalnızca yöneticiye güven boyutunda anlamlı farklılık bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, eğitim kurumlarında şeffaflığa dayalı yönetim anlayışının benimsenmesinin öğretmenlerin kuruma duyduğu güveni artırabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between teachers' perceptions of organizational transparency and their levels of organizational trust. The population of the study consists of teachers working in public secondary education institutions located in the Beylikdüzü district of Istanbul during the 2025–2026 academic year. The sample of the study consists of 255 teachers selected through proportional sampling by considering the distribution of school types within the population. In order to collect data, the“School Transparency Scale”and the“Organizational Trust Scale”were used. The obtained data were analyzed using the SPSS 27.0 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage were used along with independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and simple and multiple linear regression analyses. The findings of the study revealed that there is a positive and significant relationship between teachers' perceptions of organizational transparency and their levels of organizational trust. In addition, organizational transparency was found to be a significant predictor of organizational trust.It was determined that teachers' perceptions of organizational transparency did not differ significantly according to age, gender, professional seniority, and branch variables; however, significant differences were found in the dimensions of participation in decision-making and information flow according to educational level, and in the information flow dimension according to school type. Furthermore, teachers' levels of organizational trust did not differ significantly according to age, gender, professional seniority, branch, and school type variables, whereas a significant difference was identified only in the trust in administrator dimension according to educational level. In line with these findings, it was concluded that adopting a management approach based on transparency in educational institutions may increase teachers' trust in their organizations.