Orta seviye dental anksiyeteli bireylerin hasta bekleme salonunda restoratif diş tedavilerini beklerken dinlemeye başladıkları müziğin anksiyete seviyelerine etkisinin incelenmesi
The evaluation of the effect of music that the i̇ndividuals with modarete dental anxiety have started listening to on their anxiety levels while waiting for restorative dental treatments in the patient waiting room
  1. Tez No: 1021409
  2. Yazar: İREM ESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ DÜLGER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu in vivo çalışmanın amacı, restoratif diş tedavisi için başvuran hastalarda, özellikle hasta bekleme salonunda dinletilmeye başlanan müziğin dental anksiyete üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı, 18 yaş üzeri ve Modifiye Dental Anksiyete Skalası (MDAS) skorları 10–18 arasında olan orta derecede anksiyeteli 90 hasta dahil edilmiştir. Hastalar kontrol (müzik yok, n=30), bekleme salonunda müzik dinleyen (BM, n=30) ve bekleme salonunda başlayıp tedavi boyunca müzik dinleyen (FM, n=30) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Tüm hastalara posterior sürekli dişlerde Sınıf I okluzal restorasyon uygulanmıştır. Tükürük kortizol ve oksitosin örnekleri T0 (başlangıç), T1 (15. dakika) ve T3'te (tedavi sonu) alınmıştır. Nabız, kan basıncı, vücut sıcaklığı ve oksijen satürasyonu T0, T1, T2 (tedavi ortası) ve T3'te ölçülmüş, MDAS tedavi sonunda yeniden uygulanmıştır. Hastalar müziği kulaklık aracılığıyla kendi tercihleri doğrultusunda dinlemiştir. Veriler IBM SPSS V23 programında analiz edilmiştir. Gruplar arasında cinsiyet, boy, eğitim durumu, medeni durum, tedavi süresi, diş numarası, daha önce diş hekimine gitme durumu ve olumsuz dental deneyim öyküsü açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Yaş (p=0,023) ve vücut ağırlığı (p=0,011) bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Hormon analizlerinde gruplar arasında ortalama kortizol ve oksitosin düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmazken (p=0,335), hormon türü (p<0,001), zaman (p<0,001), grup×zaman etkileşimi (p=0,006) ve grup×hormon×zaman etkileşimi (p=0,031) anlamlı bulunmuştur. MDAS skorları tüm gruplarda tedavi sonrasında anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0,001). Fizyolojik parametreler incelendiğinde oksijen satürasyonu (p=0,002) ve vücut sıcaklığı (p=0,025) açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanırken, nabız (p=0,994), diyastolik (p=0,182) ve sistolik kan basıncı (p=0,080) açısından gruplar arasında fark bulunmamıştır. Zaman faktörüne göre diyastolik (p=0,001) ve sistolik kan basıncı (p<0,001) değerlerinde anlamlı değişiklikler gözlenmiş, sistolik kan basıncı için grup×zaman etkileşimi de anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Bekleme odasında başlatılan müzik uygulamasının dental anksiyeteye eşlik eden fizyolojik, subjektif ve hormonal yanıtlar üzerinde sınırlı etkileri olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, müziğin bekleme sırasında başlatılması kortizol–oksitosin ilişkisini değiştirmiş olup, bu bulgu müziğin nörokimyasal etkisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vivo study was to evaluate the effect of music initiated in the dental waiting room on dental anxiety in patients undergoing restorative dental treatment. A total of 90 systemically healthy patients aged ≥18 years with moderate dental anxiety (Modified Dental Anxiety Scale [MDAS] score: 10–18) were included. Participants were randomly allocated into three groups: a control group (no music, n=30), a waiting-room music group (BM, n=30), and a music group that started listening in the waiting room and continued throughout treatment (FM, n=30). All patients received Class I occlusal restorations in posterior permanent teeth. Salivary cortisol and oxytocin samples were collected at baseline (T0), after 15 minutes (T1), and at the end of treatment (T3). Heart rate, blood pressure, body temperature, and oxygen saturation were recorded at T0, T1, T2 (mid-treatment), and T3, and the MDAS was re-administered after treatment. Participants listened to self-selected music through headphones. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics Version 23. No significant differences were observed among the groups regarding sex, height, educational level, marital status, treatment duration, treated tooth number, previous dental visits, or history of negative dental experiences (p>0.05). Significant differences were found only for age (p=0.023) and body weight (p=0.011). Hormonal analysis revealed no significant difference in mean cortisol and oxytocin levels among the groups (p=0.335). However, significant effects were observed for hormone type (p<0.001), time (p<0.001), the group × time interaction (p=0.006), and the group × hormone × time interaction (p=0.031). MDAS scores decreased significantly after treatment in all groups (p<0.001). Among the physiological parameters, significant between-group differences were found for oxygen saturation (p=0.002) and body temperature (p=0.025), whereas no significant differences were observed for heart rate (p=0.994), diastolic blood pressure (p=0.182), or systolic blood pressure (p=0.080). Over time, both diastolic (p=0.001) and systolic blood pressure (p<0.001) changed significantly, and a significant group × time interaction was observed for systolic blood pressure (p=0.001). Within the limitations of this study, music initiated in the waiting room demonstrated limited effects on the physiological, subjective, and hormonal responses associated with dental anxiety. Nevertheless, initiating music during the waiting period altered the cortisol–oxytocin relationship, suggesting a potential neurochemical effect of music.