Halka açık anonim ortaklıkların sermaye piyasası mevzuatına göre dönem sonu bağımsız dış denetimi ve bir uygulama
  1. Tez No: 102146
  2. Yazar: ALİ TÜRKER PİRTİNİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET '\^Ah'yr:4 -. *î'.i' *.'$.>;:?..,'V“ ”2000'li yıllara girdiğimiz şu günlerde bilinmelidir ki ekoh%aaJik#w*: anlamda kalkınmayı belirleyecek olan temel etken sermaye piyasalarının etkin ve verimli bir şekilde işleyişi olacaktır. Sermaye piyasalarında etkin ve verimli bir şekilde işlemesi bu piyasalara yatırımcıların devletin ve halkın güveniyle gerçekleşmektedir. Bu güveni sağlayacak olanda sermaye piyasalarının en önemli unsurları olan halka açık anonim ortaklıkların sunmuş olduğu finansal bilgilerin güvenilirliğini ve doğruluğunu değerlendiren ve raporlayan bağımsız denetim faaliyetidir. Bu noktadan hareketle tez konusu olarak halka açık anonim ortaklıkların sermaye piyasası mevzuatına göre dönem sonu bağımsız dış denetimi seçilmiştir. Tez çalışmasının gayesi dönem sonunda hazırlanan ve kamu oyuna sunulan finansal bilgilerin bağımsız denetim ilke ve esasları çerçevesinde denetiminin bilimsel olarak incelenmesidir. Araştırma genel olarak; sermaye piyasası, denetim, Türkiye'deki denetim faaliyetleri, bağımsız denetim çalışmalarıyla ilgili yasal düzenlemeler, mali tablolar, mali tabloların denetlenmesiyle ilgili yöntemler, teknikler ve mali tabloların dönem sonu bağımsız dış denetimiyle bu teorik açıdan ele alınan bölümlerin anlaşılmasına yardımcı olacak bir uygulamadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It should be known that in the era of 2000, efficient and effective working of capital markets will be the fundamental source of economic development. Efficiency and effectiveness of capital markets relies on confidence of shareholders, investors and government to these markets. And this confidence is maintained through financial auditing which evaluates and reports the reliability and accuraccy of financial information submitted by publicly-owned corporations. From this point of view, external auditing of publicly-owned corporations according to capital markets law has been chosen as a topic to thesis. This study scientifically investigates The auditing of financial information that is prepared at the end-of-period and issued to public, considering the principals of financial auditing. This thesis concerns a theoratical approach to capital markets, auditing, auditor, general information about financial auditing, legal enforcements of auditing in Turkey, financial statements, methods and technics of auditing financial statements, and external auditing of financial statements as well as a practical approach to application of theoratical parts in order to facilitate understanding.