Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniğinde tedavi gören hastaların kateter komplikasyonlarının retrospektif incelenmesi
Retrospective review of catheter complications in patients treated at the Pediatric Hematology and Oncology Clinic of Trakya University Faculty of Medicine
- Tez No: 1021494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk hematoloji ve onkoloji hastaları, yoğun kemoterapi protokolleri, radyoterapi ve immün sistem bozuklukları nedeniyle ciddi komplikasyonlara yatkın özel bir hasta grubunu oluşturmaktadır. Bu hastalarda, kemik iliği baskılanması komplikasyon riskini artırırken, agresif tedavi süreçleri ve hastanede uzun süreli yatışlar santral venöz kateter kullanımını kaçınılmaz hâle getirmektedir. Santral venöz kateterler, yaşamı destekleyen kritik tedavi erişimi sağlamakla birlikte, enfeksiyon, tromboz ve mekanik komplikasyonlar gibi klinik açıdan anlamlı risklerin artmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, kateterin yerleştirilme süresi, bakım ve aseptik uygulama protokolleri ile hasta özgü faktörler de bu komplikasyonların sıklığını ve şiddetini doğrudan etkileyebilmektedir. Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda 01.01.2014 - 31.12.2025 tarihleri arasında tedavi almış olan 0-18 yaş hasta grubundaki 163 hasta ile yapılmıştır. Hastaların doğum tarihi, tanısı, tanı aldığı tarih, uygulanan tedavi protokolü, kateter takılma anında tedavi aşaması, takılan kateter sayısı, kateter takılma ve çıkarılma tarihleri, kateter takılma anındaki laboratuvar parametreleri, alınan kültür sayıları, alınan kültürlerde üreyen mikroorganizmalar, komplikasyon gelişme durumları ve kateterin komplikasyon nedeni ile çıkarılma durumları değerlendirilmiştir. Çalışmamıza 163 pediatrik hastası dahil edilmiş olup, bunların 92'si (%56,4) erkek, 71'i (%43,6) kızdır (erkek:kız oranı 1,29). Tanı anındaki yaş ortanca değeri 6,0 olup, yaş dağılımında en fazla hasta 0–4 yaş (%41,1) aralığındadır. Tanılar arasında lösemi (%46) en sık gözlenmiş, bunu kemik tümörleri (%16) ve santral sinir sistemi tümörleri (%10,4) izlemiştir. Kateterin yerleştirilme ve çıkarılma dönemindeki ortanca yaş sırasıyla 6,0 ve 9,0 olarak 50 bulunmuştur. Çalışmada, enfeksiyöz, cerrahi ve mekanik komplikasyonların sıklığı ve ilişkili risk faktörleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Toplam 110 hastada (%67,5) çeşitli komplikasyonlar gelişmiş olup, toplam 139 komplikasyon saptanmıştır; bunların 102'si enfeksiyöz, 28'i mekanik ve dokuzu cerrahi komplikasyon olarak belirlenmiştir. En sık görülen alt tipler sırasıyla enfeksiyöz komplikasyonlarda kateter ilişkili kan dolaşım enfeksiyonu, mekanik komplikasyonlarda portta sızdırma/kaçak ve cerrahi komplikasyonlarda port bölgesinde kanama/hematom olmuştur. Hastaların kültürlerinde üreyen en sık etken koagülaz negatif metisilin dirençli Staphylococcus olmuştur. Kateter komplikasyonu gelişimi ile alınan kültür sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlenmiştir Hastalar cinsiyet, yaş, kateter takılma dönemi, kateter sayısı, kateterin vücutta kalış süresi ve labaratuvar parametreleri açısından üç komplikasyon grubu değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, enfeksiyöz ve mekanik komplikasyonlar için kateter sayısı anlamlı bulunurken, cerrahi komplikasyonlar ile C-Reaktif protein değerleri yüksekliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak, çalışmamız çocuk hematoloji-onkoloji hastalarında kateter kullanımına bağlı komplikasyonların sık görülebileceğini, ancak bu komplikasyonların çoğunlukla tek bir klinik veya laboratuvar parametreden ziyade çok sayıda faktörün etkileşimi ile geliştiğini göstermektedir. Bulgular, kateter yönetimi ve izlem stratejilerinin hasta bazlı ve çok boyutlu bir yaklaşımla planlanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to serious chemotherapy protocols, radiotherapy and immune system disorders; child hematology and oncology patients make up a patient population that is susceptible to serious complications. While this leads to increased risk or bone marrow suppression, aggressive courses of treatment and lengthy hospitalization times render the use of a central venous catheter unavoidable. Along with making accessible the critical life-supporting treatments, central venous catheters may also lead to clinically relevant increases in the risk of infection, thrombosis and mechanical complications. Patient-unique factors like the duration of the use of a catheter, care and aseptic application protocols may also directly affect the frequency and severity of the aforementioned complications. Our study was conducted with 163 patients aged 0-18 who were treated at the hematology and oncology departments of the Main Department of Children's Health and Diseases of Trakya University Faculty of Medicine between 01.01.2014 - 31.12.2025. The date of birth of the patients, their diagnosis, date of diagnosis, applied treatment plan, the treatment phase at time of the insertion of catheter, count of inserted catheters, date of insertion and removal of catheter, laboratory parameters at time of catheter insertion, counts of 52 the cultures, the reproducing microorganisms in the cultures, the state of complications and the state of removal of catheter due to complications were analyzed in this research. From the total 163 pediatric patients, 92 were male at 56.4% and 71 were female at 43.6% with a resulting ratio of male-to-female being 1.29. The median age at time of diagnosis was 6.0 and the biggest group was that of the 0-4 year olds with a 41.1% of total number of patients. Among the diagnoses were leukemia at 46%, bone tumors at 16% and neutral nervous system tumors at 10.4%. The median ages at the time of insertion of catheter were found to be 6.0 and 9.0 consecutively. The frequency and the related risk factors of infectious, surgical and mechanical complications were considered retrospectively in the study. In total, development of various complications were observed in 110 patients (67.5%) with 139 being the total number of complications, 102 of which were infectious, 28 mechanical and nine were deemed to be surgical. The most prevalent subtypes were catheter-related bloodstream infection at infectious complications, a leakage at the port at mechanical complications and bleeding around the port/hematoma at surgical complications respectively. The most prevalent factor reproducing in the patients' cultures was coagulase-negative methicillin-resistant Staphylococcus. A statistically relevant relationship was observed between the number cultured taken and the development of catheter related complications. Three complication groups of patients were evaluated in terms of gender, age, catheter insertion period, number of catheters, length of stay of the catheter in the body and laboratory parameters. As a result of the analyses, the count of inserted catheters was found to be meaningful for infectious and mechanical complications and a statistically significant relationship was found between C-reactive protein value and surgical complications. As a result, our study has shown that despite the frequent occurrence of complications relating to the use of catheters, these complications were multifactorial rather than resulting from a single clinical value or laboratory parameter value in child patients of hematology/oncology. The findings emphasize the importance of the method of insertion of catheter and monitoring thereof and that of planning a patient-based multi-dimensional approach.