TR ALL-2000 protokolü ile tedavi edilen akut lenfoblastik lösemi vakalarının değerlendirilmesi
Evaluation of cases with acute lymphoblastic leukemia treated with TR ALL-2000 protocol
- Tez No: 310009
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BİNER ORHANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, TR ALL-2000 kemoterapi protokolü alan hastalarda klinik ve laboratuvar bulguları, kemik iliğinin morfolojik, sitogenetik, immünfenotipik özelliklerinin, kemoterapiye yanıtın incelenmesi, yaşam süreleri, prognoza etki eden faktörlerin saptanması ve ölüm nedenleri, nüksler ve ikincil malignitelerin değerlendirilmesiydi.Aralık 2000 ? Haziran 2011 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği?nde yeni tanılı akut lenfoblastik lösemi tanısı ile izlenen ve TR ALL-2000 protokolü uygulanan 18 yaşından küçük toplam 54 hastanın dosyaları geriye dönük incelendi. Tüm hastalardan alınan kemik iliği örnekleri sitokimyasal boyalarla değerlendirilip, flow sitometri ile immünfenotipleme yapılmıştır. Sitogenetik inceleme yapılmış t(9;22) ve t(4;11) çalışılmıştır. Tedavinin 8. gününde steroide yanıt periferde blast sayımı ile değerlendirilmiş, 15. ve 33. günlerde kemik iliği tekrarlanmıştır.Hastalarımızın yaşları 16 ay ile 16 yıl arasında, ortalama 6,4±4 yıldı. Hastaların %50?si erkek, %50?si ise kız hastalardı (erkek/kız oranı 1). En sık başvuru şikayetleri halsizlik, solukluk, ateş, kilo kaybı, iştahsızlık ve iskelet sistemi ağrılarıydı. Başvuruda lökosit sayıları için ortalama değer 42,879/mm³ (1,000-401,000/mm³) bulundu. En sık ekstramedüller tutulum mediasten %9,3, santral sinir sistemi %5,6, testis %3,7, böbrek %3,7 olarak bulundu. hepatosplenomegali hastaların yaklaşık 1/3?ünde, lenfadenomegali 2/3?ünde, kanama bulgusu ise 1/4?ünde saptandı.Morfolojik sınıflamaya göre L1 ve L2?deki dağılımları sırasıyla %48,1 ve %51,9 idi, L3 morfolojisinde ise hastamız yoktu. İmmünfenotipleri incelendiğinde prekürsör B- Akut lenfoblastik lösemi %77,8 ve T-Akut lenfoblastik lösemi ise %22,2 oranında görülmüŞtür. Sitogenetik incelemede t(9;22) translokasyonu 52 hastanın hiçbirinde saptanmazken, t(4;11) ise beş hastada (%9,6) saptanmıştır. Hastalarımızın 11(%20,4)?inde relaps gelişmişti. İkincil maligniteler 54 olgunun birinde (%1,9) görüldü, bu da akut miyeloblastik lösemi-M4 idi. Toplam 18 hastamız kaybedildi, 5 yıllık olaysız sağkalım %65±%1 olarak hesaplandı.Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde, erkek cinsiyet, tanı sırasındaki lökosit sayısının >20.000/mm³ olması, mediastinal tutulum varlığı, santral sinir sistemi tutulumu, orta veya yüksek risk grubunda olma, 15.gün kemik iliği yanıtının M2 veya M3 olması, relaps varlığı sağkalım oranlarını olumsuz etkilemektedir.Bu bulgulara göre, tedavi sonuçlarımız TR ALL-2000 protokolü uygulanan diğer merkezlerle benzerdir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate acute lymphoblastic leukemia patients who were treated with TR ALL-2000 protocol. Clinical and laboratory findings at admission, cytochemical, morphologic and immunologic features of bone marrow, response to chemotherapy, survival rates, causes of death, relapses and prognostic factors have been evaluated.Chart review of from, 54 newly diagnosed acute lymphoblastic leukemia patients who had been admitted to Trakya University Pediatric Hematology Department December 2000 to June 2011 were evaluated retrospectively. All bone marrow samples from patients were evaluated by cytochemical dyes, and by flow cytometry immunophenotyping. Moleculer genetic investigation was performed for t (9; 22) and t (4;11). Response to steroid therapy on the eighth day of treatment was evaluated, by peripheral blast count and bone marrow aspiration was repeated at 15th and 33th days.Patients? ages were between 16 months to 16 years, with a mean of 6.4±4 years and male/female ratio of 1. The most frequent complaints were fatigue, pallor, fever, weight loss, anorexia and skeletal system pain. The average number of leukocytes was 42.879/mm³ (1.000-401.000/mm³). The most frequent extramedullary involvement site was mediastinum (9.3%) followed by central nervous system (5.6%), testis (3.7%) andkidney (3.7%). Hepatosplenomegaly was present in 1/3, lymphadenomegaly in 2/3 and bleeding symptoms in 1/4 of cases.According to the morphological classification, L1 and L2 were found in 48,1% and 51,9% of cases respectively, no patient had L3 morphology. Immunophenotype analysis revealed that the rate of precursor B- acute lymphoblastic leukemia was 77,8% and T- acute lymphoblastic leukemia was 22,2%. Moleculer genetic examination, t(4; 11) resulted with a positivity in 5 of 52 patients (9.6%) while t(9; 22) was not found. Eleven patients (20.4%) relapsed, secondary malignancies were observed in 1 out of 54 cases (1.9%), it was acute myeloblastic leukemia-M4. Eighteen of our patients died, 5-year event free survival was 65%±1%.The results of this study demostrate that male gender, leukocyte count >20.000/mm³ at diagnosis, mediastinal involvement, central nervous system involvement, being in medium or high risk group, bone marrow response at 15th day showing M2 or M3 and presence of relapse have negative effect on survival of these patients.According to these findings, our results with TR ALL-2000 protocol are similar to other centers which follow the same protocol.