Ortaöğretim yiyecek içecek hizmetleri bölümü mezunlarının aşçılık mesleğini seçme eğilimlerinin incelenmesi: Kastamonu ili örneği
An examination of the culinary career preferences of secondary education food and beverage services department graduates: A case study of Kastamonu province
- Tez No: 1021493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Ortaöğretim Yiyecek-İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencilerinin mezuniyet sonrası mesleki seçimleri ve bu seçimlerle ilişkili faktörleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak tasarlanmış olup, veriler anket tekniği ile toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini, Kastamonu ilinde 2015–2024 yılları arasında Yiyecek-İçecek Hizmetleri Bölümü'nden mezun olan 222 birey oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiş; betimleyici istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, mezunların mesleğe olan ilgileri ve çalışma isteklilikleri ile algılanan iş koşulları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, geleceğe yönelik mesleki kaygılar ile mesleğe olan ilgi ve isteklilik arasında negatif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonuçları, duygusal boyut ve mesleki zorluk algısının mesleğe yönelik çalışma isteğini anlamlı ve pozitif yönde yordadığını, maddi boyutun ise anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermektedir. Moderatör analiz sonuçlarına göre ise mesleğe olan istekliliğin moderatör etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the post-graduation career choices of Secondary Education Food and Beverage Services Department students and the factors associated with these choices. The research was designed based on a quantitative research method, and the data were collected through a questionnaire. The sample of the study consists of 222 individuals who graduated from the Food and Beverage Services Department in Kastamonu between 2015 and 2024. The data obtained from the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software package; descriptive statistics, correlation, and regression analyses were conducted. According to the findings, significant relationships were found between graduates' interest in the profession, their willingness to work in the field, and their perceptions of working conditions. In addition, negative relationships were identified between future-oriented professional anxiety and both interest in the profession and willingness to work. The results of the regression analysis indicated that the emotional dimension and perceived occupational difficulty significantly and positively predicted the willingness to work in the profession, whereas the financial dimension did not have a significant effect. According to the moderation analysis results, it was concluded that the moderating effect of willingness to work was not statistically significant.