Endüstriyel kompostlanabilir ve geleneksel ambalaj malzemelerinin yaşam döngüsü analizi ve karşılaştırılma çalışması
Life cycle analysis and comparison study of industrial compostable and traditional packaging materials
- Tez No: 1021542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN KALPAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, endüstriyel olarak kompostlanabilir özellik taşıyan ambalaj malzemelerinin çevresel performansı, Yaşam Döngüsü Analizi (YDA) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular geleneksel plastik, alüminyum ve kâğıt bazlı ambalaj yapıları ile karşılaştırılmıştır. Çalışma,“beşikten kapıya”sistem sınırları kapsamında yürütülmüş; hammadde temini, üretim süreçleri ve üretim firesi yönetimi analiz kapsamına dahil edilmiştir. Bu doğrultuda temel çevresel etki kategorileri nicel olarak incelenmiştir. Karşılaştırma kapsamında, ambalaj çözümleri değerlendirilmiş; malzeme kompozisyonunun çevresel etkiler üzerindeki belirleyici rolü ortaya konmuştur. Analiz sonuçlarına göre, kompostlanabilir ambalajların fosil kaynak tüketimi açısından bazı geleneksel yapılara kıyasla daha düşük çevresel etki oluşturduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, tüm çevresel etki kategorilerinde kompostlanabilir yapıların mutlak üstünlük sağlamadığı görülmüştür. Özellikle ötrofikasyon kategorisinde kompostlanabilir ambalajların bazı geleneksel senaryolardan daha yüksek etki oluşturduğu belirlenmiştir. Küresel ısınma potansiyeli sonuçları incelendiğinde ise, kompostlanabilir senaryoların 3.502-3.839 kg CO₂ eşdeğeri seviyelerinde değerler verdiği; bu nedenle tüm geleneksel ambalaj yapılarına kıyasla tek yönlü bir üstünlük göstermediği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, çevresel performans üzerinde yalnızca“kompostlanabilirlik”özelliğinin değil, kullanılan hammaddenin türü, çok katmanlı yapı tasarımı ve malzeme bileşiminin de kritik düzeyde etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda, sürdürülebilir ambalaj tasarımında çevresel performansın tek bir kriter üzerinden değerlendirilemeyeceği; ambalaj sistemlerinin yaşam döngüsü boyunca çok boyutlu çevresel etkiler dikkate alınarak optimize edilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu yönüyle çalışma, kompostlanabilir ambalaj teknolojilerinin çevresel avantaj ve sınırlılıklarını nicel verilerle değerlendiren özgün bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the environmental performance of industrially compostable packaging materials using Life Cycle Analysis (LCA) and compares the findings with traditional plastic, aluminum, and paper-based packaging structures. The study was conducted within the framework of a“cradle-to-door”system; raw material procurement, production processes, and production waste management were included in the analysis. Accordingly, the basic environmental impact categories were quantitatively examined. In the comparison, packaging solutions were evaluated, and the determining role of material composition on environmental impacts was revealed. According to the analysis results, compostable packaging was found to have a lower environmental impact in terms of fossil resource consumption compared to some traditional structures. However, it was observed that compostable structures did not provide an absolute advantage in all environmental impact categories. In particular, it was determined that compostable packaging had a higher impact than some traditional scenarios in the eutrophication category. When the global warming potential results were examined, it was found that compostable scenarios yielded values at levels of 3,502-3,839 kg CO₂ equivalent; Therefore, it has been determined that it does not demonstrate a one way advantage compared to all traditional packaging structures. The results show that not only the“compostability”feature but also the type of raw material used, the multi-layered structure design, and the material composition have a critical impact on environmental performance. The study concludes that environmental performance in sustainable packaging design cannot be evaluated based on a single criterion; packaging systems should be optimized by considering multi-dimensional environmental impacts throughout their life cycle. In this respect, the study offers a unique approach that evaluates the environmental advantages and limitations of compostable packaging technologies with quantitative data.