Cemal Reşit Rey'in“10 Halk Türküsü”adlı eserinin pedagojik açıdan incelenmesi
Pedagogical analysis of Cemal Reşi̇t Rey's work called“10 Folk Songs”
- Tez No: 1021543
- Danışmanlar: PROF. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Cemal Reşit Rey'in piyano için kaleme aldığı 10 Halk Türküsü adlı eserin pedagojik açıdan incelenmesini amaçlamaktadır. Türk Beşleri kuşağının önemli temsilcilerinden biri olan Cemal Reşit Rey, Batı müzik sistemini Türk halk müziğiyle sentezleyen öncü besteciler arasında yer almaktadır. Devlet Konservatuvarı Yayınları arasında 1967 yılında yayımlanan 10 Halk Türküsü, Niksarın Fidanları, Süpürgesi Yoncadan, Estergon Kalesi, Tıpır Tıpır Yürürsün, Gemiciler Kalkalım, Helvacı, Tinimini Hanım, Halay, Küpeli Horoz ve Gazi Osman Paşa adlı on halk ezgisinin çok sesli piyano diline aktarılmasıyla oluşturulmuş bir düzenleme eseridir. Söz konusu türküler, Karadeniz'den Trakya'ya, Ege'den İç Anadolu'ya uzanan geniş bir coğrafi ve kültürel yelpazeyi temsil etmektedir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş; veri toplama ve çözümleme sürecinde doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Eserin her bölümü; genel yapı, teknik beceriler, müzikal yapı ve teorik içerik, ifade ve yorumlama, yaşa ve düzeye uygunluk, eğitsel hedef ve kazanımlar ile kültürel ve tarihsel bağlam boyutlarıyla sistematik biçimde incelenmiştir. Araştırma bulguları, eserin on bölümünün birbirinden belirgin biçimde ayrışan tempo, ölçü, tonalite ve karakter özellikleri taşıdığını ortaya koymaktadır. Allegretto'dan Adagio non troppo'ya uzanan geniş tempo yelpazesi ve 2/4'ten 10/8'e kadar çeşitlenen ölçü yapıları, eserin yapısal çeşitliliğinin pedagojik açıdan geniş bir kullanım alanına karşılık geldiğini göstermektedir. Teknik beceriler açısından parmak bağımsızlığı, aksak ritim yönetimi, çok sesli doku kontrolü, geniş dinamik yelpazede ses üretimi ve klavye genişliğinin etkin kullanımı gibi birbirini tamamlayan gerekliliklerin bölümden bölüme farklılaşması, eserin orta-ileri düzeyden ileri düzeye uzanan bir teknik gelişim süreci için elverişli bir materyal niteliği taşıdığına işaret etmektedir. Müzikal yapı ve teorik içerik açısından ise her bölümde modal ve tonal yapının iç içe geçtiği; halk ezgilerinin makamsal kökenlerinin Batı armonisinin işlevsel çerçevesi içinde, özgün melodik kimlikler korunarak yeniden yorumlandığı görülmektedir. Eserin ifade ve yorumlama boyutu incelendiğinde, birbirinden köklü biçimde ayrışan anlatımsal gereksinimlerin öğrencinin yorum bilincini ve müzikal olgunluğunu geliştirme açısından belirgin bir pedagojik işlev üstlendiği anlaşılmaktadır. Eğitsel kazanımlar açısından ise eserin motor beceriler, müzikal işitme, yorumlama, müzik teorisi ve kültürel farkındalık alanlarını kapsayan çok boyutlu bir yapıya sahip olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda, 10 Halk Türküsü'nün piyano eğitimi süreçleri için teknik, müzikal ve kültürel açıdan çok boyutlu bir pedagojik potansiyel taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Eserin öğretim süreçlerine dahil edilmesinin, öğrencilerin teknik ve müzikal gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra yerli kültürel mirasa yönelik farkındalıklarını da güçlendireceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Cemal Reşit Rey's 10 Folk Songs (10 Halk Türküsü) for piano from a pedagogical perspective. Cemal Reşit Rey, one of the prominent representatives of the Turkish Five generation, is among the pioneering composers who synthesized the Western music system with Turkish folk music. Published in 1967 among the State Conservatory Publications, 10 Folk Songs is an arrangement work composed by transferring ten folk melodies into the polyphonic piano language, namely Niksarın Fidanları, Süpürgesi Yoncadan, Estergon Kalesi, Tıpır Tıpır Yürürsün, Gemiciler Kalkalım, Helvacı, Tinimini Hanım, Halay, Küpeli Horoz, and Gazi Osman Paşa. These folk songs represent a wide geographical and cultural spectrum extending from the Black Sea to Thrace, and from the Aegean to central Anatolia. A qualitative research approach was adopted in the study, and the document analysis method was employed in the process of data collection and analysis. Each movement of the work was systematically examined in terms of general structure, technical skills, musical structure and theoretical content, expression and interpretation, age and level appropriateness, educational objectives and outcomes, and cultural and historical context. The research findings reveal that the ten movements of the work possess distinctly differing tempo, meter, tonality, and character features. The wide tempo range extending from Allegretto to Adagio non troppo, and the varying meter structures ranging from 2/4 to 10/8, indicate that the structural diversity of the work corresponds to a broad pedagogical scope of application. Regarding technical skills, the fact that complementary requirements such as finger independence, asymmetric rhythm management, polyphonic texture control, sound production across a wide dynamic range, and effective use of the full keyboard range differ from movement to movement suggests that the work carries the qualities of a suitable material for a technical development process extending from intermediate-advanced to advanced levels. In terms of musical structure and theoretical content, it is observed that modal and tonal structures are intertwined in each movement, and that the original melodic identities of the folk melodies are preserved while their modal origins are reinterpreted within the functional framework of Western harmony. When the expressive and interpretive dimension of the work is examined, it becomes apparent that the markedly differing narrative requirements from movement to movement serve a distinct pedagogical function in terms of developing the student's interpretive awareness and musical maturity. Regarding educational outcomes, the work is found to possess a multidimensional structure encompassing motor skills, musical listening, interpretation, music theory, and cultural awareness. As a result of the research, it has been concluded that 10 Folk Songs possesses a multidimensional pedagogical potential for piano education processes in terms of technical, musical, and cultural aspects. It is considered that incorporating the work into teaching processes will not only contribute to students' technical and musical development but also enhance their awareness of the local cultural heritage.