Kateter disfonksiyonu olan hastalarda bilgisayarlı tomografi venografi ile santral venöz sistem değerlendirmesi
- Tez No: 1021584
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Santral venöz kateterler, hemodiyaliz hastalarında yaygın olarak kullanılan vasküler erişim yöntemlerinden biri olmakla birlikte, santral venöz stenoz, tromboz ve kollateral dolaşım gelişimi gibi önemli vasküler komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada, kateter disfonksiyonu nedeniyle bilgisayarlı tomografi (BT) venografi yapılan hemodiyaliz hastalarında santral venöz sistemde saptanan vasküler patolojilerin değerlendirilmesi ve bu patolojiler ile ilişkili klinik ve radyolojik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Bu retrospektif çalışmaya, Ocak 2020-Aralık 2025 tarihleri arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde kateter disfonksiyonu nedeniyle BT venografi yapılan 68 erişkin hemodiyaliz hastası tarandı, 67 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, kullanılan ilaçlar, vasküler erişim öyküsü ve kateter özellikleri hastane bilgi yönetim sistemi kayıtlarından elde edildi. BT venografi görüntüleri santral venöz stenoz, tromboz, kollateral dolaşım, damar tutulumu, multisegment venöz tutulum ve kateter ucu lokalizasyonu açısından yeniden değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistiklerle özetlendi. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun parametrik olmayan testler ile ki-kare/Fisher exact testleri kullanıldı. Tromboz ve kollateral dolaşım gelişimi ile ilişkili faktörler lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 67 hastanın %65,7'sinde kollateral dolaşım, %41,8'inde tromboz ve %68,7'sinde multisegment venöz tutulum saptandı. En sık etkilenen venöz segmentler sağ internal juguler ven ve sağ innominant ven idi. Tromboz gelişimi; damar tutulum sayısı, kateter giriş yeri ve kateter ucu lokalizasyonu ile anlamlı ilişki gösterirken, kollateral dolaşım gelişimi damar tutulum sayısı, AVF öyküsü ve multisegment venöz tutulum ile anlamlı ilişkili bulundu. Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde tromboz gelişimi ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkili bir değişken saptanmadı. Damar tutulum sayısı ve multisegment venöz tutulum ise kollateral dolaşımı öngören anlamlı değişkenler olarak belirlendi. Çok değişkenli analizde ise kollateral gelişimi açısından bağımsız ilişkili bir değişken gösterilemedi. Sonuç: Kateter disfonksiyonu gelişen hemodiyaliz hastalarında santral venöz sistemde stenoz, tromboz ve kollateral dolaşım gibi vasküler patolojiler yüksek oranda görülmektedir. Kateter disfonksiyonu çoğu zaman yalnızca kateterle ilişkili mekanik bir sorun olmayıp, altta yatan santral venöz sistem patolojileri ile birlikte değerlendirilmelidir. BT venografi, santral venöz sistemin kapsamlı değerlendirilmesini sağlayarak mevcut vasküler patolojilerin ortaya konulması ve uygun vasküler erişim stratejisinin planlanmasına katkı sağlayabilecek değerli bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Central venous catheters are among the most commonly used vascular access modalities in patients undergoing hemodialysis; however, they are associated with significant vascular complications, including central venous stenosis, thrombosis, and collateral venous circulation. This study aimed to evaluate central venous system pathologies detected by computed tomography venography in hemodialysis patients with catheter dysfunction and to investigate the clinical and radiological factors associated with these vascular abnormalities. Materials and Methods: This retrospective study, 68 adult hemodialysis patients who underwent CT venography for catheter dysfunction at Ondokuz Mayıs University, Samsun, between January 2020 and December 2025 were screened, and 67 patients were included in study. Demographic characteristics, comorbidities, medications, vascular access history, and catheter-related characteristics were obtained from the hospital information system. CT venography images were re-evaluated for central venous stenosis, thrombosis, collateral venous circulation, number of involved veins, multisegment venous involvement, and catheter tip location. Data were summarized using descriptive statistics. Group comparisons were performed using appropriate non-parametric tests and the chi-square/Fisher's exact tests. Factors associated with thrombosis and collateral venous circulation were analyzed using logistic regression analysis. Results: CT venography findings were evaluated in 67 patients. Collateral venous circulation, thrombosis, and multisegment venous involvement were detected in 65.7%, 41.8%, and 68.7% of the patients, respectively. The right internal jugular vein and the right brachiocephalic vein were the most frequently affected venous segments. Thrombosis was significantly associated with the number of involved veins, catheter insertion site, and catheter tip location, whereas collateral venous circulation was significantly associated with the number of involved veins, history of arteriovenous fistula (AVF), and multisegment venous involvement. In univariate logistic regression analysis, no variable was significantly associated with thrombosis. Although the number of involved veins and multisegment venous involvement were significantly associated with collateral venous circulation in univariate analysis, no variable remained independently associated with collateral venous circulation in multivariable analysis. Conclusion: Central venous stenosis, thrombosis, and collateral venous circulation are common findings in hemodialysis patients with catheter dysfunction. Catheter dysfunction should not be regarded solely as a mechanical catheter-related problem but should also be evaluated in the context of underlying central venous system abnormalities. CT venography is a valuable imaging modality for comprehensive assessment of the central venous system, enabling identification of vascular pathologies and contributing to the planning of appropriate vascular access strategies.