Savunma sanayisinde sistem mühendisliği ve proje yönetimi entegrasyonuna yönelik çevik yaklaşımlar: Organizasyonel uyum modeli önerisi
Agile approaches to integrating systems engineering and project management in the defense industry: A proposal for an organizational alignment model
- Tez No: 1021594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR FAYGANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Savunma sanayii projeleri; yüksek teknik karmaşıklık, çok disiplinli yapı ve yoğun regülasyon gereksinimleri nedeniyle diğer sektörlerden ayrışmakta olup, sistem mühendisliği ve proje yönetimi disiplinlerinin uyumlu çalışması proje başarısı açısından kritik öneme sahiptir; ancak uygulamada bu disiplinler arasında yeterli entegrasyonun sağlanamaması koordinasyon problemleri, gecikmeler ve maliyet sapmalarına yol açmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu soruna çözüm olarak çevik yaklaşımlar temelinde bir Organizasyonel Uyum Modeli geliştirilmiş ve modelin proje performansına etkileri incelenmiştir; bu kapsamda sistem mühendisliği entegrasyon düzeyi, proje yönetimi olgunluğu ve çevik uygulama düzeyi bağımsız değişkenler, organizasyonel uyum aracı değişken ve proje performansı bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmada nitel yöntem ve vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiş, elektro-optik bir ürün geliştirmeye yönelik varsayımsal bir savunma sanayii projesi üzerinden doküman analizi, proje verileri ve uzman görüşlerinden elde edilen veriler içerik ve süreç analizi ile değerlendirilmiştir. Analiz süreci kapsamında proje önce geleneksel yaklaşım ile incelenmiş, ardından önerilen model doğrultusunda çevik/hibrit yapı ile yeniden kurgulanmış ve iki senaryo karşılaştırılmıştır; elde edilen bulgular, geleneksel yaklaşımda entegrasyon eksikliğinin proje performansını olumsuz etkilediğini, buna karşılık önerilen model ile organizasyonel uyumun artması sonucu proje süresi, maliyet kontrolü, koordinasyon ve değişiklik yönetimi açısından iyileşmeler sağlandığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, savunma sanayii projelerinde başarının yalnızca teknik veya yönetsel süreçlere değil, bu süreçler arasındaki entegrasyon ve organizasyonel uyuma bağlı olduğunu ortaya koymakta ve geliştirilen model ile daha esnek ve etkin bir yönetim yaklaşımı sunarak literatüre ve uygulamaya katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Defense industry projects are characterized by high technical complexity, multidisciplinary structures, and stringent regulatory requirements; therefore, effective alignment between systems engineering and project management is critical for success. However, insufficient integration often leads to coordination problems, delays, and cost deviations. This study develops an“Organizational Alignment Model”based on agile approaches and examines its impact on project performance, considering systems engineering integration, project management maturity, and agile implementation as independent variables, organizational alignment as a mediating variable, and project performance as the dependent variable. A qualitative case study is conducted on a hypothetical electro-optical development project using document analysis, project data, and expert insights. The project is first analyzed under a traditional approach, then restructured using an agile/hybrid model, and the two scenarios are compared. Findings show that while traditional approaches suffer from integration gaps, the proposed model improves organizational alignment and enhances project duration, cost control, coordination, and change management. In conclusion, the study highlights that project success in defense industry projects depends on the integration and alignment of technical and managerial processes, and proposes a more flexible and effective management approach contributing to both literature and practice.