Trakya Üniversitesi Merkez Biyokimya Laboratuvarında yapılan total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein, yüksek yoğunluklu lipoprotein ve trigliserid ölçümlerinde ölçüm belirsizliğinin hasta sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the impact of measurement uncertainty on patient results in total cholesterol, low density lipoprotein, high density lipoprotein, and triglyceride testing counducted at the Central Biochemistry Laboratory of Trakya University
  1. Tez No: 1021614
  2. Yazar: ADİLE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Bitkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Trakya Üniversitesi Merkez Biyokimya Laboratuvarında yapılan total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserid ölçümlerinde ölçüm belirsizliğinin hasta sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserid parametreleri için cihaz-1 ve cihaz-2'de çalışılmış iç kalite ve dış kalite kontrol sonuçları kullanılarak toplam analitik hata değerleri ve Nordtest kılavuzu esas alınarak ölçüm belirsizliği değerleri hesaplandı. Toplam analitik hata sonuçları uluslararası kılavuzlarda verilen izin verilen toplam hata değerleri ile karşılaştırıldı. Ölçüm belirsizliği değerlerine göre; bu cihazlarda 2025 yılında çalışılan tüm hasta sonuçlarından klinik karar sınırı çevresindeki belirsizlik aralıkları içerisinde kalan sonuçların sayı ve yüzdeleri hesaplandı. Klinik Laboratuvar İyileştirme Düzenlemeleri 2025 kılavuzlarına göre tüm toplam analitik hata değerleri toplam izin verilebilir hata limitleri içerisindeydi. Avrupa Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbı Federasyonu için için cihaz-2'de 1. seviyede hesaplanan yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol değeri hariç tüm toplam analitik hata değerleri toplam izin verilebilir hata limitleri içerisindeydi. Rilibäk 2024 kılavuzuna göre cihaz-2'de 1.seviye ve 2.seviyede hesaplanan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve cihaz-1'de 1. seviyede hesaplanan trigliserid değerleri hariç tüm toplam analitik hata değerleri toplam izin verilebilir hata limitleri içerisindeydi. Ölçüm belirsizliği dikkate alınarak oluşturulan belirsizlik bölgesi değerlendirmesinde, total kolesterol için toplam %23'ü düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol için toplam %25'i, erkeklerde yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol için toplam %38'i, 38 kadınlarda yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol için toplam %36'sı ve trigliserid için toplam %22'si karar sınırına yakın belirsizlik bölgesinde yer almaktaydı. Çalışmamızda 2025 yılı içerisinde değerlendirilen total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserid parametreleri için klinik karar sınırlarına ölçüm belirsizliğinin dahil edilmesiyle, her bir parametre için sınır değerler çevresinde önemli bir hasta grubunun gri alan içerisinde yer aldığı ve sınıflandırma değişikliği potansiyeli taşıdığı gösterilmiştir. Sonuçlarımız, lipid parametrelerinin değerlendirilmesinde yalnızca ölçüm sonucunun değil, ölçüm belirsizliğinin de klinik karar süreçlerine dahil edilmesi gerektiğini ve özellikle sınırda yer alan sonuçlarda daha temkinli bir klinik yaklaşımın hasta yönetimi açısından önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the impact of measurement uncertainty on patient results for total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol, and triglyceride measurements performed in the Central Biochemistry Laboratory of Trakya University. Total analytical error and measurement uncertainty values were calculated using internal and external quality control results obtained from Analyzer 1 and Analyzer 2 for total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol, and triglyceride parameters. Measurement uncertainty was estimated according to the Nordtest guideline. The calculated total analytical error values were compared with the allowable total error limits specified in international guidelines. Based on the measurement uncertainty values, the number and percentage of patient results falling within uncertainty intervals around clinical decision limits were determined from all patient samples analyzed on these analyzers in 2025. According to the Clinical Laboratory Improvement Amendments 2025 guidelines, all total analytical error values were within the allowable total error limits. According to the 40 European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine criteria, all total analytical error values were within the allowable limits except for the high-density lipoprotein cholesterol value calculated at level 1 on Analyzer 2. According to the Rilibäk 2024 guideline, all total analytical error values were within the allowable limits except for low-density lipoprotein cholesterol values calculated at levels 1 and 2 on Analyzer 2 and the triglyceride value calculated at level 1 on Analyzer 1. Evaluation of the uncertainty zones established by considering measurement uncertainty showed that 23% of total cholesterol results, 25% of lowdensity lipoprotein cholesterol results, 38% of high-density lipoprotein cholesterol results in males, 36% of high-density lipoprotein cholesterol results in females, and 22% of triglyceride results were located within uncertainty zones close to clinical decision limits. In conclusion, incorporating measurement uncertainty into the clinical decision limits for total cholesterol, low-density lipoprotein cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol, and triglyceride parameters evaluated during 2025 demonstrated that a substantial proportion of patients fell within the uncertainty zone around clinical decision limits, indicating a potential for classification changes. These findings suggest that not only the measurement result itself but also measurement uncertainty should be considered in the clinical interpretation of lipid parameters. Furthermore, a more cautious clinical approach may be warranted, particularly for results located near decision thresholds, to ensure appropriate patient management.