Türkiye Serbest Güreş A Milli Takımı ile Niğde Üniversitesi Güreş Takımı güreşçilerinin bazı solunum ve dolaşım parametrelerinin karşılaştırılması
A Comparasion of certain pulmonary and circulatory parameters relating to Turkish National Free Style Wrestling Team and Niğde Universty wrestling Team
  1. Tez No: 102164
  2. Yazar: BERKAN ALPAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada Türkiye Serbest Güreş A Milli Takımında, yaş ortalamaları 24.30± 2.30 yıl olan 20 güreşçi ile Niğde Üniversite Güreş Takımında güreşen yaş ortalaması 21.55 ± 2.44 yıl olan güreşçilerin solunum ve dolaşım parametreleri tespit edilerek bu parametrelerde Gruplar arasındaki farklılıklar ve bu farklılıkların sebepleri araştırılmıştır. Grupların dolaşım parametrelerinde istirahat nabzı, sistolik basınç ve diastolik basınçları, solunum parametrelerinden inspirasyon. ekspirasyon, FVC, FEV1%, MW ve LA değerleri ölçülmüştür. Grupların nabız ölçümleri, dikkate alınarak incelendiğinde kontrol gurubuna nazaran Milli takım lehine anlamlı bir düşme olduğu sistolik basınç ve diastolik basınçlarında, inspirasyon, ekspirasyon, FVC, FEV1%, MW, LA ölçüm değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, the respiration and circulation parameters of the wrestlers aged 21.55 ± 2.44 in the team of Niğde University and 20 wrestlers aged 24.30 ± 2.30 in the free-style wrestling national team of Turkey are determined. The differences between the groups and the reasons for these differences at the parameters are examined. The heart-beat at rest, sistolic pressure, diastolic pressures at the circulation parameters and inspiration, expiration, FVC, FEV1%, MW and LA valves at the respiration parameters of the groups were measured. When examined considering the heart-beat measures of the groups, A considerable decrease is abserved at the side of the National Team. But, no difference is determined in terms of sistolic pressure, diastolic pressures, inspiration, expiration, FVC, FEV1%, MW, LA measures statistically.