Coğrafi işaretli ürünler için pazarlama stratejisi seçimi: Ankara Çubuk turşusu örneği
Marketing strategy selection for geographical indication products: The case of Ankara Çubuk pickles
  1. Tez No: 1021695
  2. Yazar: CAN AHMET MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, coğrafi işaretli ürünler için en uygun pazarlama stratejisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Coğrafi işaretli ürünler; özgün üretim yöntemleri, coğrafi kökenleri ve kültürel değerleri sayesinde tüketici algısında kalite ve güven unsuru olarak öne çıkmaktadır. Ancak tescil sonrası dönemde pazarlama ve tanıtım faaliyetlerindeki yetersizlikler, bu ürünlerin ekonomik potansiyellerinin tam olarak değerlendirilmesini sınırlamaktadır. Bu nedenle pazarlama stratejisi seçimi, çok sayıda kriterin birlikte değerlendirilmesini gerektiren çok kriterli bir karar problemi olarak ele alınmıştır. Çalışmada örnek uygulama alanı olarak coğrafi işaretli bir ürün olan Çubuk turşusu seçilmiştir. Çalışma iki uygulama kapsamında gerçekleştirilmiştir. İlk uygulamada, genel pazarlama stratejilerinin değerlendirilmesi amacıyla uzman değerlendirmelerine dayalı olarak Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi kullanılarak kriterlerin ağırlıkları belirlenmiş, ardından TOPSIS yöntemi ile strateji alternatifleri sıralanmıştır. Elde edilen bulgular, Çubuk turşusu için en uygun genel pazarlama stratejisinin dijital pazarlama olduğunu göstermiştir. İkinci uygulamada, dijital pazarlama stratejileri arasından en uygun seçeneğin belirlenmesi amacıyla uzman değerlendirmelerine dayalı kriter ağırlıkları, belirsizliği yansıtabilmek adına Pisagor Bulanık AHP yöntemi ile hesaplanmış, ardından Pisagor Bulanık TOPSIS yöntemi ile dijital pazarlama alternatifleri değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, Çubuk turşusu için en uygun dijital pazarlama stratejisinin sosyal medya pazarlaması olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda dijital pazarlama stratejilerinin, coğrafi işaretli ürünlerin bilinirliğini artırma ve hedef pazarlara erişim açısından önemli avantajlar sunduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların, coğrafi işaretli ürünlerin pazarlama stratejisi seçiminde karar vericilere yol gösterici nitelikte olduğu ve literatüre bütünleşik çok kriterli karar verme yaklaşımı sunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the most appropriate marketing strategy for geographical indication products. Geographical indication products stand out in consumers' perceptions as symbols of quality and reliability due to their unique production methods, geographical origins, and cultural values. However, insufficient marketing and promotional activities in the post-registration period limit the full utilization of the economic potential of these products. Therefore, marketing strategy selection is considered a multi-criteria decision-making problem that requires the simultaneous evaluation of numerous criteria. In this study, Çubuk pickles, a registered geographical indication product, were selected as the case study. The research was conducted within the scope of two applications. In the first application, the weights of the evaluation criteria were determined based on expert judgments using the Analytic Hierarchy Process, and the marketing strategy alternatives were ranked using the TOPSIS method. The findings indicate that digital marketing is the most appropriate general marketing strategy for Çubuk pickles. In the second application, in order to identify the most suitable digital marketing strategy, criteria weights based on expert evaluations were calculated using the Pythagorean Fuzzy AHP method to reflect uncertainty, and the digital marketing alternatives were evaluated using the Pythagorean Fuzzy TOPSIS method. The analysis results reveal that social media marketing is the most appropriate digital marketing strategy for Çubuk pickles. Overall, the findings demonstrate that digital marketing strategies provide significant advantages in increasing the awareness of geographical indication products and improving access to target markets. The results are considered to offer guidance for decision-makers in the marketing strategy selection process for geographical indication products and to contribute to the literature by presenting an integrated multi-criteria decision-making approach.