Metotreksat yüklü hedeflendirilmiş gümüş nanopartiküllerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of methotrexate-loaded targeted silver nanoparticles
- Tez No: 1021694
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde glutatyon modifiye gümüş nanopartiküller sentezlenmiştir. Gümüş nanopartiküllerin kanser hücrelerine hedeflendirilmesi ve kanser hücrelerine karşı sitotoksisiteye sahip olması için sırasıyla folik asit (FA) ve metotreksat (MTX) ile konjugasyon reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin karakterizasyon çalışmaları için DLS, FTIR, XRD, TGA, UV-Vis spektrofotometresinden yararlanılmıştır. İlaç taşıyıcı sistem olarak incelenmesi için in vitro salım çalışmaları ve sitotoksisite analizleri (MTT)gerçekleştirilmiştir. Sitotoksisite analizleri ilaç taşıyıcı sistem olarak sentezlenen AgNP-FA-MTX'in folat reseptör pozitif olan HeLa ve U-87MG hücre hatlarında saf MTX'e kıyasla daha yüksek antikanser aktivitesine ve sağlıklı hücre hattı olan HEK-293 hücre hattında saf MTX'e kıyasla daha düşük sitotoksisiteye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis glutathione modified silver nanoparticles were synthesized. Silver nanoparticles were conjugated with folic acid (AgNP-FA) and methotrexate (AgNP-FA-MTX) to target and to exhibit toxicity against cancer cells, respectively. Characterization studies of synthesized nanoparticles were carried out using DLS, FTIR, XRD, TGA and UV-Vis spectrophotometry. In order to investigate its potential of AgNP-FA-MTX as a drug delivery system, in vitro drug release studies and cytotoxicity assay (MTT) were performed. Cytotoxicity assay showed that AgNP-FA-MTX has higher anticancer activity in folate receptor positive HeLa, U-87 MG cancer cell lines (FR+) and lower cytotoxicity in healthy HEK-293cells compared to pure MTX.