Adölesan hipertansiyon hastalarında egzersiz eğitiminin kardiyovasküler parametreler ve fiziksel uygunluk üzerine etkisi
The effect of exercise training on cardiovascular parameters and physical fitness in adolescent hypertension patients
- Tez No: 1021704
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Cardiology, Nephrology, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Akciğer Rehabilitasyonu Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Adölesan dönemde hipertansiyon giderek artmaktadır. Düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz eğitimi bu yaklaşımın önemli bileşenlerinden birini oluşturmaktadır. Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı, primer hipertansiyon tanısı almış adölesanlarda telerehabilitasyon yöntemiyle uygulanan egzersiz eğitiminin kardiyovasküler parametreler, arteriyel sertlik, kalp hızı değişkenliği ve fiziksel uygunluk üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya primer hipertansiyon tanısı almış 35 adölesan dahil edildi. Katılımcılar egzersiz grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=20) olarak randomize edildi. Egzersiz grubuna 10 hafta süreyle, haftada 3 gün ve toplam 30 seanstan oluşan telerehabilitasyon temelli egzersiz eğitimi uygulandı. Program; ısınma, aerobik egzersizler, postür ve denge egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri ve soğuma bölümlerinden oluşturuldu. Kontrol grubuna ise rutin tıbbi takip ve genel fiziksel aktivite önerileri verildi. Tüm katılımcılar çalışma başlangıcında ve 10 hafta sonunda değerlendirildi. Kardiyovasküler değerlendirmeler kapsamında kan basıncı (KB), nabız dalga hızı (PWV), augmentasyon indeksi (AIx@75) ve diğer arteriyel sertlik göstergeleri Mobil-O-Graph cihazı ile değerlendirildi. Otonomik fonksiyonların değerlendirilmesi amacıyla kalp hızı değişkenliği analizleri Polar H10 kullanılarak gerçekleştirildi. Fiziksel uygunluk değerlendirmeleri kapsamında kardiyorespiratuar uygunluk Modifiye Mekik Yürüme Testi (MMYT), el kavrama kuvveti Jamar dinamometresi ile, vücut kompozisyonu ise Xiaomi Mi Vücut Kompozisyonu Ölçme Cihazı II ile, esneklik Otur-Uzan Testi, kas enduransı ise 1 Dakika Otur-Kalk Testi (1 dakika OKT) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi Pediatrik Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) kullanılarak çocuk ve ebeveyn formları üzerinden incelendi. Sonuçlar incelendiğinde, egzersiz grubunda periferik kas kuvveti, kas enduransı ve esneklik parametrelerinde anlamlı iyileşmeler saptandı (p<0,05). Kardiyorespiratuar uygunluk ve fonksiyonel kapasite göstergelerinde egzersiz grubu lehine olumlu değişiklikler gözlenirken, egzersiz sonrası maksimum kalp hızı yanıtında anlamlı azalma elde edildi (p<0,05). Yaşam kalitesi değerlendirmesinde çocuk formunda sosyal işlevsellik boyutunda (p<0,05), ebeveyn formunda ise duygusal işlevsellik (p<0,05) ve sosyal işlevsellik (p<0,05) puanlarında anlamlı iyileşmeler saptandı. Buna karşın vücut kompozisyonu, arteriyel sertlik ve kalp hızı değişkenliği ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Çalışmamızın sonuçlarına göre, telerehabilitasyon yöntemiyle uygulanan egzersiz eğitiminin primer hipertansiyonlu adölesanlarda periferik kas kuvveti, kas enduransı, kas esnekliği, fonksiyonel kapasite dolayısıyla fiziksel uygunluklarını geliştirdiği görülmektedir. daha sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Hypertension during adolescence has been increasing steadily. Regular physical activity and exercise training constitute key components of its non-pharmacological management. This randomized controlled trial aimed to investigate the effects of structured exercise training delivered via telerehabilitation on cardiovascular parameters, arterial stiffness, heart rate variability, and physical fitness in adolescents with primary hypertension. A total of 35 adolescents diagnosed with primary hypertension were enrolled and randomly assigned to either the exercise group (n = 15) or the control group (n = 20). The exercise group participated in a 10-week telerehabilitation-based exercise program consisting of 30 sessions performed three times per week. The intervention included warm-up, aerobic exercise, posture and balance exercises, strengthening exercises, and cool-down. The control group received routine medical follow-up and general physical activity recommendations. All participants were evaluated at the start of the study and at the end of 10 weeks. Cardiovascular assessments included blood pressure (BP), pulse wave velocity (PWV), augmentation index corrected to a heart rate of 75 beats/min (AIx@75), and other arterial stiffness parameters measured using the Mobil-O-Graph device. Autonomic function was assessed by heart rate variability analysis using the Polar H10 sensor. Physical fitness was evaluated by the Modified Shuttle Walk Test (MSWT) for cardiorespiratory fitness, handgrip strength using a Jamar dynamometer, body composition using the Xiaomi Mi Body Composition Scale 2, the Sit-and-Reach Test for flexibility, and the 1-Minute Sit-to-Stand Test (1-min STS) for muscular endurance. Quality of life was assessed using the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL), including both child self-report and parent proxy-report forms. The exercise group demonstrated significant improvements in peripheral muscle strength, muscular endurance, and flexibility (all p < 0.05). Favorable changes in cardiorespiratory fitness and functional capacity were also observed, together with a significant reduction in peak exercise heart rate (p < 0.05). However, no significant between-group differences were observed in body composition, arterial stiffness, or heart rate variability (all p > 0.05). In conclusion, exercise training delivered via telerehabilitation improved peripheral muscle strength, muscular endurance, flexibility, functional capacity, and overall physical fitness in adolescents with primary hypertension.daha sonra doldurulacaktır