Örgütsel sosyalizasyonun personel devri üzerine etkisinde işle bütünleşmenin aracı rolü: TRB2 bölgesinde bir araştırma
The mediation role of work engagement in the relationship between organizational socialization and personnel turnover: A research in the TRB2 region
  1. Tez No: 1021705
  2. Yazar: FERİT USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, TRB2 bölgesinde faaliyet gösteren tekstil işletmelerde örgütsel sosyalizasyon ile personel devri arasındaki ilişkiyi incelemek ve söz konusu ilişkide işle bütünleşmenin üstlendiği aracı rolü bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymaktır. Materyal ve metot: Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmamızda veriler, anket tekniği yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 26.0 ve AMOS 26.0 programlarında yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırma verilerine örgütsel sosyalizasyon ile personel devri arasında olduğu gibi örgütsel sosyalizasyonun eğitim-gelecek beklentisi boyutuyla personel devri arasında da negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Benzer şekilde işle bütünleşme ile personel devri arasındaki ilişki de negatif yönlü ve anlamlı bulunmuştur. Ancak örgütsel sosyalizasyonun anlama-iş arkadaşları desteği boyutuyla personel devri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Örgütsel sosyalizasyon ve alt boyutlarının, işle bütünleşmeyle arasındaki ilişkinin de pozitif yönlü ve anlamlı olduğu saptanmıştır. Aracılık sonuçlarında ise işle bütünleşmenin, hem örgütsel sosyalizasyon ile personel devri hem de sosyalizasyon alt boyutları ile personel devri arasındaki ilişkide aracılık rolü oynadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Örgütsel sosyalizasyon sürecinin hem personel devri üzerinde hem de işle bütünleşme üzerinde önemli bir belirleyici olduğu görülmüştür. Ayrıca örgütsel sosyalizasyonun personel devri üzerinde etkisinde işle bütünleşmenin güçlü bir aracı rol üstlendiği de görülmüştür. Bu sonuçlar sosyalizasyon süreçlerinin çalışanların örgüt içi süreçlere uyumunda ve bağlarının güçlenmesindeki işlevsel rollerinin olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla sosyalizasyon uygulamalarının, çalışanların işe ve örgüte karşı olumlu algı pekiştirmelerine ve uzun yıllarca örgütte kalıcı olmalarına katkı sağladığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the relationship between organizational socialization and employee turnover in textile businesses operating in the TRB2 region, and to reveal the mediating role of work engagement in this relationship through a holistic approach. Material and method: In our research, which utilized a quantitative research method, data were collected using a survey technique. The obtained data were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 26.0 programs, and the study was conducted with a 95% confidence level. Results: The research data revealed a significant negative correlation between organizational socialization and employee turnover, as well as between the training-future prospects of organizational socialization and employee turnover. Similarly, a significant negative correlation was found between work engagement and employee turnover. However, no significant relationship was found between the understanding-coworker support dimension of organizational socialization and employee turnover. The relationship between organizational socialization and its sub-dimensions and work engagement was found to be significant and positive. In the mediation results, work engagement was found to mediate both the relationship between organizational socialization and employee turnover, and the relationship between the sub-dimensions of socialization and employee turnover. Conclusion: Organizational socialization has been shown to be a significant determinant of both employee turnover and work engagement. Furthermore, work engagement has been found to play a strong mediating role in the effect of organizational socialization on employee turnover. These results demonstrate the functional roles of socialization processes in employees' adaptation to organizational processes and the strengthening of their relationships. Therefore, it is understood that socialization practices contribute to reinforcing employees' positive perceptions of their work and the organization, and to their long-term retention within the organization.