Türkçe ve Arapçanın yabancı dil olarak öğretimine yönelik hazırlanmış orta düzey ders kitaplarındaki kültürel unsurların karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis of cultural elements in intermediate level textbooks prepared for teaching Turkish and Arabic as a foreign language
  1. Tez No: 1021703
  2. Yazar: EMAN AHMED HAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretimine yönelik hazırlanmış orta düzey (B1-B2) Yedi İklim Yabancılar İçin Türkçe ders kitapları ile Arapça öğretimine yönelik hazırlanmış orta düzey El-Arabiyye Beyne Yedeyk ders kitaplarındaki okuma ve dinleme metinlerinde yer alan kültürel unsurları karşılaştırmalı olarak analiz ederek bu unsurların sınıflandırılması ile iki dilin öğretim materyallerindeki kültürel içeriklerin aktarımı arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Çalışmada veriler nitel araştırma doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiş; farklı kaynaklardan yararlanılarak öncelikle kültür unsurları inceleme taslağı oluşturulmuştur. Hazırlanan bu taslak doğrultusunda Günlük Yaşam, Kişiler Arası İletişim, Değerler ve Eğitim, Edebiyat, Sanat, Müzik ve Spor, Gelenekler ve Folklor, Coğrafya ve Mekân ile Yabancı Kültürel Unsurlar ana kategorileri ve bunlara bağlı alt kategoriler kapsamında yer alan kültürel unsurlar belirlenerek sınıflandırılmıştır. Çalışmada kültürel unsurlar, ders kitaplarındaki metinlerden alıntılanarak somutlaştırılmıştır. Yapılan analizler, Yedi İklim Yabancılar İçin Türkçe ile El-Arabiyye Beyne Yedeyk orta düzey ders kitapları arasındaki toplam kültürel unsur sayısının kayda değer ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, her iki dilin ders kitaplarındaki kültürel unsurlar karşılaştırıldığında, Türkçe ders kitaplarında, Arapça ders kitaplarına kıyasla kültürel unsurların aktarımına daha yoğun bir şekilde yer verildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct a comparative analysis of the cultural elements presented in the reading and listening texts of the intermediate-level textbooks Yedi İklim Yabancılar İçin Türkçe and El-Arabiyye Beyne Yedeyk, which are designed for teaching Turkish and Arabic as foreign languages. The study seeks to reveal the similarities and differences in the ways these cultural elements are presented, as well as in the transmission of cultural content within the instructional materials of the tow languages. In this study, qualitative data were obtained through the document analysis method; Drawing on various sources, a framework for analyzing cultural elements was initially developed. In the line with this framework, cultural elements were identified and categorized under the main categories of Daily Life, Interpersonal Communication, Values and Education, Literature, Art, Music and Sports, Traditions and Folklore, Geography and Space, and Foreign Cultural Elements, along with their respective subcategories. Some cultural elements were exemplified through direct quotations from the texts in the textbooks, and were occasionally supported with explanations related to the cultures of both languages. The findings of the analysis indicate a significant difference in the total number of cultural elements between the intermediate-level textbooks Yedi İklim Yabancılar İçin Türkçe and El-Arabiyye Beyne Yedeyk. Furthermore, when the cultural elements in both textbooks are compared, it is observed that the Turkish language textbooks include cultural elements more intensively than the Arabic language textbooks in the terms of cultural transmission.