Dişi farelere uygulanan oral nontoksik - subkronik okratoksin A'nın kahverengi yağ doku fonsiyonu üzerine etkisi
Effects of oral non-toxic subchronic ochratoxin a exposure on brown adi̇pose tissue function in female mice
  1. Tez No: 1021726
  2. Yazar: CEM ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÜLFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Okratoksin A (OTA), metabolik süreçler üzerinde etkileri olduğu bilinen yaygın bir diyet kaynaklı mikotoksindir; ancak kahverengi yağ dokusu (KYD) üzerindeki etkileri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, düşük doz subkronik OTA maruziyetinin KYD fonksiyonu üzerindeki etkileri fare modeli kullanılarak incelenmiştir. On altı dişi fare, plasebo solüsyonu verilen kontrol grubu ile OTA uygulanan deney grubuna (n = 8) rastgele ayrılmıştır. Deney grubuna dört hafta boyunca oral gavaj yoluyla 0,25 mg/kg vücut ağırlığı dozunda OTA uygulanmıştır. KYD fonksiyonu, interskapular dokudan elde edilen örneklerde UCP-1 ve PGC-1α gibi temel termojenik ve mitokondriyal belirteçlerin kantifikasyonu ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, dolaşımdaki irisin düzeyleri müdahale öncesi ve sonrası ölçülmüştür. OTA uygulaması, vücut ağırlığı ve UCP-1 ekspresyonu üzerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmamıştır. Buna karşın, PGC-1α düzeylerinde artış gözlenmiştir. Serum irisin düzeyleri her iki grupta zamanla azalma göstermesine rağmen, OTA uygulanan grupta görece daha yüksek kalmıştır. Bu bulgular, düşük dozda subkronik OTA maruziyetinin BAT'ın termojenik fonksiyonunu bozmadığını, ancak mitokondriyal düzenleyici mekanizmaları etkileyerek erken dönem adaptif bir metabolik yanıtı yansıtabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OTA) is a common dietary mycotoxin with recognized effects on metabolic regulation; however, its influence on brown adipose tissue (BAT) has not been clearly elucidated. The present study investigated the effects of repeated exposure to a non-toxic dose of OTA on BAT function in a murine model. Sixteen female mice were randomly divided into a control group receiving vehicle solution and an experimental group administered OTA (0.25 mg/kg body weight) via oral gavage over a four-week period. Functional assessment of BAT was performed using interscapular tissue samples by quantifying key thermogenic and mitochondrial markers, including UCP-1 and PGC-1α. In addition, circulating irisin concentrations were determined before and after the intervention. OTA administration did not produce significant changes in body weight or UCP-1 expression. In contrast, PGC-1α levels were elevated following OTA exposure. Although serum irisin levels declined over time in both groups, values remained comparatively higher in OTA-treated animals. Overall, these findings suggest that subchronic exposure to low-dose OTA does not compromise the thermogenic function of BAT but may influence mitochondrial regulatory mechanisms, potentially reflecting an early-stage adaptive metabolic response.