MTOR inhibitörü everolimusun faredeki kronofarmakokinetiği
Chronopharmacokinetics of MTOR inhibitor everolimus in mice
  1. Tez No: 601459
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER OKYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sirkadiyan zamanlama sistemi memelilerde absorpsiyon, dağılım, metabolizma/detoksifikasyon ve eliminasyon gibi ilaç farmakokinetiğiyle ilgili önemli basamakları kontrol etmektedir. Özellikle terapötik indeksi dar, bireyler arası değişkenliği yüksek antikanser ilaçların kronofarmakokinetiğinin bilinmesi önemlidir. Çalışmamızın amacı, uygulama zamanı (ZT1-dinlenme ve ZT13-aktivite), cinsiyet ve açlık/tokluk durumunun everolimusun farmakokinetiği üzerine etkilerini araştırmaktır. Everolimus (5 mg/kg, tek doz), ZT1 ve ZT13 zamanlarında aç bırakılmış veya ad libitum beslenen C57BL/6J erkek ve dişi farelere oral yoldan uygulanmış, plazma ve dokulardaki farmakokinetik parametreleri değerlendirilmiştir. Ayrıca, ZT1 ve ZT13 zamanlarında everolimus (5 mg/kg, 14 gün) veya vehikül uygulanan farelerde P-glikoprotein düzeyleri ölçülmüştür. Plazma Cmaks, AUC0-24 ve AUCtotal tüm gruplarda ZT13'te ZT1'e göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Circadian timing system controls drug pharmacokinetics including absorption, distribution, metabolism/detoxification and elimination. Chronopharmacokinetics are especially important for anticancer drugs with narrow therapeutic index and high inter-individual variability. The aim of our study was to investigate effects of dosing-time (ZT1-rest/ZT13-activity), sex and feeding on everolimus pharmacokinetics. Everolimus (5mg/kg, single-dose) was administered orally to C57BL/6J male/female, fasted/fed mice at ZT1 and ZT13, and pharmacokinetic parameters were evaluated. Additionally, P-glycoprotein levels were measured in everolimus (5mg/kg, 14-days)- or vehicle-treated male/female mice at ZT1/ZT13. Plasma Cmax, AUC0-24 and AUCtotal were higher at ZT13 than ZT1 in all groups.