Hazine taşınmaz mallarının idare şekilleri ve Muğla ili üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 102182
  2. Yazar: SEZAİ SUDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmaz mallar ile Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların kira ile idare edilmeleri esastır. Kiralamanın yanısıra bu taşınma/ mallar üzerinde daha uzun süreli, 49 yıla kadar bir süre için irtifak hakkı tesis edilebilir. Bu suretle hak lehdan şirketin bu taşınmazdan yararlanarak yapacağı yatırımın sonunda elde ettiği hasılatın belli bir oranını her yıl Maliye Hazinesine ödemesi gerekir. Bazı Hazine taşınmaz malları da bir kamu hizmeti için ihtiyaç duyan genel. kalına ve özel bütçeli olarak idare edilen kamu kurum ve kuruluşlarına bedelsiz olarak ve genel olarak kamu hizmetinin devamı süresince Maliye Bakanlığı-Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce tahsis edilir. Tahsis işlemi ile, taşınmaz malların mülkiyeli devredilmemekte, yalnızca bu taşınmazlardan yararlanma hakkı tahsis olunan kamu kuruluşuna geçmektedir. Kamu hizmetinin sona ermesiyle yada Hazine taşınma/ malının kamu hizmeti amacı dışında kullanılması durumunda, söz konusu taşınma/ mal üzerindeki tahsis yetkili mercilerce kaldırılarak, taşınmaz Hazine tarafından gerişe alınır. Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmaz malları ile Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve niteliği itibariyle kamu malı sayılan Kıyılar, Ormanlar gibi alanlar, sık sık ticari amaçlı olarak izinsiz işgallere uğramaktadır. Bu taşınmaz malları işgal edenlere, tek yetkili kuruluş olan Maliye Bakanlığı teşkilatınca geçmişe yönelik ecrimisil adı altında bir halci tahakkuk ettirilmektedir. Ancak, Yasalar gereği işgal edilen bir taşınmaz mnlın ikinci cicin işgaline izin verilmeyerek tahliye edilerek denetim altına alınması bir zorunluluk iken. ö/clliklc kıyılarda yaz sezonlarında gölgelik ve şezlong konulmak suretiyle işgaller yaşandığı, ancak çeşitli nedenlerle buraların tahliye edilmeyerek, defalarca ecrimisil alınmakla yciinilıliûi görülmektedir. Ekonomik değeri yüksek olan Hazine taşınmaz mallarının satılarak tasfiye edilmesi yerine üzerinde irtifak hakkı tesis edilerek yada kiraya verilerek devamlı bir gelir kaynacı yaratılması yoluna gidilmesi uygun olacaktır. Bunun yanısıra tarıma elverişli olan ve ekonomik değeri düşük olanların ise satılarak özel mülkiyete devredilmesi yoluna gidilmesi, Devk-ıin liberal ekonomi politikasına daha uygun bir yöntem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As you know, The Treasure which has represented the jurisdiction of the Suite has real estate by the side of person. The Treasure rents out, sells these or It gives the right to use for them or gets money from their occupiers, when they are occupied. This way, The government makes the profit that it uses for financing public spending. I o administer the real estate that The Treasure has, is a important subject in public sector finance. National Real Estate revenues has importance in the revenue budgets. These revenues contain rent revenues that is make by renting out the real estate by ihe government, the revenues that is make by giving right to use for them, the revenues thai is collected from occupiers and sales revenues. This Revenues used to be have a important place in the revenue budgets at the begining of the Turkish Republic. In following years, National real estate revenues had decreased relatively, in spite of raising tax revenues. They have been raising by means of new policy practising for last a few years. The State has more than the half of the area of Turkey. This is high in proportion to European Countries. So, this proportion has to be analyzed immediately. On the other hand, The Coastlines have been occupied in Turkey. There ise no doubt that occupations in the coastlines on the increase. The Coastlines usually have been occupied by putting umbrellas and deckchairs. The government started to rent out these places to tourism investors. It is possible to have continuous revenue by renting out instead of selling the real estate that the Treasure has. To rent out these places is by law instead of collecting occupation price for the same place.