Dokusuz Kumaş Üretimine Yönelik Laboratuvar Tipi Meltblown Makinası Kalıp Tasarımı ve Doğrulaması
Design and Validation of a Laboratory Type Meltblown Machine Die for Non-woven Fabric Production
  1. Tez No: 1021838
  2. Yazar: GÖKHAN YARDIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERDAL AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmasını gerçekleştirecek olan yüksek lisans öğrencisi Gökhan YARDIM Teknomelt Teknik Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de İşletme Müdürü olarak görev almaktadır. Tez ile ilgili süreçler Firmada gerçekleştirilecektir. Dokusuz kumaşların üretimleri PP (polipropilen) hammadde işlenerek gerçekleştirilmektedir. Tez kapsamında laboratuvar ölçeğinde prototip bir Meltblown makinesi geliştirilecektir. Bu makine ile mevcut üretim proseslerinin proses parametreleri üzerinde çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gökhan YARDIM, the graduate student who will carry out his thesis, is working as Business Manager at Teknomelt Teknik Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Thesis-related processes will be carried out in the Company. The production of non-woven fabrics is carried out by processing PP (polypropylene) raw material. Within the scope of the thesis, a laboratory-scale prototype Meltblown machine will be developed. With this machine, process parameters of existing production processes will be studied.