Muğla il merkezinde bulunan memurların boş zamanlarını değerlendirme eğilimleri ve bu eğilimleri ile bazı fizyolojik ve antropometrik değerlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 102186
  2. Yazar: MUSTAFA YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
IX ÖZET Sanayileşme süreci ile insanların boş zamanları artmakta ve iş saatleri azalmaktadır. Aletlerin elektrikli duruma gelişi, ev işleri için ayrılan zaman kısaltmış, bu işler için harcanan uzun saatler boş zaman değerlendirme ve başka etkinliklere ayrılmaya başlamıştır. Ortalama ömrün de artması ile insanların nasıl dinlenmeleri, eğlenmeleri gerektiği konusu bugün bir toplumsal sorun olarak ortaya çıkmıştır: İnsanların iş yaşamının aksine, boş zamanlarına daha çok önem vermeye başlamışlardır. Ayrıca, bugünkü sosyologlar, boş zamanları ve değerlendirilmesini, sağlıklı kişiler yaratılması bakımından dinlenme, eğlenme ihtiyacını karşılayan bir toplumsal kurum olarak ele almaktadırlar. Günümüzde ekonomik gelirin artması ve toplumsal gelişmenin önemli bir göstergesi olarak kabul edilen boş zamanların yararlı ve iyi bir şekilde değerlendirilmesi bireylerin doğal bir hakkı haline gelmiş ve ülkemizde 1960'lardan sonra toplumsal hayatımıza girmeye başlamıştır. İnsanların özel ilgileri, yetenekleri, cinsiyetleri, yaşları, fiziksel kapasiteleri, yaşadığı yerin imkanları, coğrafi, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik şartları, tesis, araç- gereç imkanlarına göre gönüllü olarak katıldıkları çeşitli etkinliklerle boş zamanlarım yararlı bir şekilde geçirmeleri amaçlanmaktadır. Toplumun çeşitli kesiminden insanların boş zamanlarım isteklerine göre ve iyi bir şekilde geçirmeleri onların iş verimini artırmakta ve daha verimli olmalarım sağlamaktadır. Bu araştırmanın temelini, Muğla il merkezinde çalışan devlet memurlarının boş zaman değerlendirme eğilimleri, Muğla ilinin bu amaca yönelik tesis ve faaliyet imkanları, geleceğe yönelik olması istenen tesis ve faaliyet istekleri ve boş zamanlan faal olarak geçirmenin insan sağlığına olumlu etkileri olacağı düşüncesi oluşturmaktadır. Araştırmada memurların sosyal profilini ortaya çıkarmak, boş zaman eğilimlerini ve bu konuda isteklerini belirlemek için anket hazırlanmış ve anketle beraber fizyolojik ve antropometrik değerlerini içeren bazı ölçümler yapılmıştır. Anket ve ölçüm sonuçlarına dayanılarak aşağıdaki bulgular ortaya çıkmıştır. Muğla il merkezinde çalışan devlet memurlarının genel profilleri Türkiye şartlarından daha üst seviyede görülmektedir.X Boş zaman değerlendirme eğilimlerinde aktif görünmelerine rağmen düzenli spor yapma eğilimleri yeterli gözükmemektedir. Sporla olan ilgileri daha çok pasif ve izlemeye yönelik olduğundan, boş zaman değerlendirme alışkanlıklarının kilo, tansiyonlar, nabız, yağ yüzdesi ve yağsız vücut miktarı gibi bazı fizyolojik ve antropometrik değerler üzerine etkili olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY Through industrialisation process, leisure time increases and working time decreases. When the equipments start to work with electric, the time devoted to housework has been shortened and time spent for these tasks has been devoted to putting firee-time to use and some other activities. With the increase in life expactation, teh question of how to relax and how to entertain has become a socral problem. People have started to put valve on free-time rather than their professional life. However sociologists today take firee-time and being spent as a social institution meeting people's relaxing and entertaining needs ina way that to from healthy people. Spending free-time usefully and in a good way, that is accepted as an indication of increasing of economical income today and of socrial development, has become a natural right of the people and it started to take a part in our social life after 1960's. It is aimed that people spend free-time usefully with different activities they involve according to their special interests, abilities, sex, age, physical capabilities, potentials of the place they live, geographical, socio-cultural, socio-economical conditions, building and equipment possibilities. Spending free-time usefully enabies people to increase their work performance and productivity. The free-time tendencies of civil-servats working in Muğla province, the potentrals of building and activity of there province serving this goal, wishes of building and activity for future, and the thought of spending free-time in a good way will leave positive effects on people health, form the basis of this study. A questionnaire was prepared in the research to reveal the civl-servants social profile, to clear free-time tendencies and their expactation on this subject and with this questionnaire some measurements including physiological and anthropometric values were done. The findings below have come out on the basis of the questionnaire and measurements. The general profiles of the civil-servents working in Muğla province are in higher position than the conditions in Turkey in general.XII Although they seem to be active in their tendencies to do sports regulary are not enough. If is establised that spending free-time habits have no influence on some physiological and anthropometric values such as weight, blood pressure, pulse, fat percentage and fat-free body weight since their involvement with spoits is passive and is mosrly based on visual quality.