Türk iş hukukunda dijital platform hizmetlerinde çalışan işçilerin hak ve yükümlülükleri
Rights and obligations of workers employed in digital platform services under Turkish labor law
- Tez No: 1021868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, günümüzde giderek artan dijitalleşme ile birlikte çalışma hayatımızda yaşanan değişikleri ve yeni bir çalışma modeli olan dijital platform çalışmasının ortaya çıkardığı sorunları bütüncül bir bakış açısıyla incelemektedir. Klasik iş ilişkisinde olan çalışma koşullarından farklı çalışma koşulları sunan dijital çalışma platformu çalışanlarının hukuki statü Türk iş hukukunda oldukça tartışmalıdır. Bu çerçevede, çalışmada dijital çalışma platformlarının kendine özgü yapısı incelenerek platform ile çalışan arasındaki hukuki ilişki ve çalışanların hukuki statüsü iş hukuku kapsamında değerlendirilecektir. Çalışmamızın bir diğer noktası, hukuki statüleri belirsiz olan çalışanları, iş hukukunun sağladığı haklar ve iş hukukun çalışanlara yüklediği yükümlülükler bakımından analiz etmektir. Mevcut iş hukuku mevzuatında yer alan düzenlemeler, klasik iş ilişkilerini esas alması sebebiyle dijital çalışma platformlarının dinamik ve esnek yapısına tam cevap verememektedir. Djital çalışma platformu çalışanlarının hukuki statüsünün işçi olarak kabul edilmemesi durumunda ücret güvencesi, iş sağlığı ve güvenliği hakkı, eşit muamele hakkı, çalışma ve dinlenme süreleri gibi temel haklardan yararlanmama riski doğmaktadır. Ayrıca iş hukukunun işçiye yüklediği yükümleler hususunda işçi olarak kabul edilmeyen dijital çalışma platformu çalışanlarının ne ölçüde sorumluluk altında olduğu belirsizdir. Sonuç olarak çalışamamızda, dijital platform ekonomisinin kendine özgü yapısı sebebiyle klasik iş ilişkilerine benzemeyen yeni çalışma modeli Türk iş hukuku perspektifinden ele alınarak mevcut düzenlemelerin yeterliliği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines, from a holistic perspective, the changes in our working lives brought about by increasing digitalization today, and the problems arising from digital platform work, a new work model. In digital platform work, which offers working conditions different from those in classical employment relationships, the legal status of employees is quite controversial under Turkish Labor Law. Within this framework, our study will examine the unique structure of digital platforms and evaluate the legal status of digital platform employees from the perspective of labor law. Another point of our study is to analyze employees with uncertain legal status in terms of the rights provided by labor law and the obligations imposed on them by labor law. The current labor law regulations, due to their reliance on classic employment relationships, fail to fully address the dynamic and flexible nature of digital platforms. If digital platform employees are not recognized as workers, they risk being denied fundamental rights such as wage security, occupational health and safety, equal treatment, and working and rest periods. Furthermore, the extent to which digital platform employees, who are not considered workers, are held responsible under the obligations imposed on them by labor law is unclear. Therefore, this study will examine the unique nature of the digital platform economy and its new working model, which differs from classic employment relationships, from the perspective of Turkish labor law, and evaluate the adequacy of existing regulations.