Askeri disiplin ve sporcu kimliği kesişiminde Yusuf Dikeç
At the intersection of military discipline and athletic identyity Yusuf Dikeç
  1. Tez No: 1021869
  2. Yazar: FİKRİYE DİLAN DURAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, askerî disiplin ile sporcu kimliği arasındaki ilişkinin biyografik bir perspektifle incelenmesi amaçlanmıştır. Günümüzde elit sporculuk yalnızca fiziksel performans üzerinden değil; disiplin, psikolojik dayanıklılık, öz denetim ve kimlik gelişimi gibi çok boyutlu yapılar çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu bağlamda askerlik gibi yüksek düzeyde disiplin gerektiren mesleklerin sporcu kimliği üzerindeki etkilerinin incelenmesi, spor bilimleri literatürü açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın temel amacı, askerlik mesleği ile sporculuk kariyerini uzun yıllar birlikte sürdüren Yusuf Dikeç örneği üzerinden askerî disiplin ile sporcu kimliği arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada askerî disiplinin sportif performans, motivasyon, psikolojik dayanıklılık ve kimlik oluşumu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde biyografik araştırma deseni temel alınarak yürütülmüştür. Araştırmada aynı zamanda anlatı araştırması yaklaşımından yararlanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak Yusuf Dikeç ile gerçekleştirilen birebir görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Görüşmeler ses kayıt yöntemiyle kaydedilmiş, daha sonra yazılı metne dönüştürülerek analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin çözümlenmesinde tematik içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri analiz süreci MAXQDA 2024 nitel veri analiz programı aracılığıyla gerçekleştirilmiş; kodlama, tema oluşturma ve temalar arası ilişki analizleri sistematik biçimde yürütülmüştür. Analizler sonucunda toplam 10 ana tema, 30 alt tema ve 89 kod belirlenmiştir. Araştırma bulguları, askerî disiplinin katılımcının sporcu kimliği, antrenman disiplini, stres yönetimi, psikolojik dayanıklılığı ve performans süreçleri üzerinde önemli etkileri bulunduğunu göstermiştir. Özellikle planlı yaşam, öz disiplin, görev bilinci, konsantrasyon ve mental hazırlık süreçlerinin sportif başarı üzerinde belirleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında sporcu kimliği ile asker kimliği arasında zaman zaman rol çatışmaları yaşansa da, bu iki kimliğin büyük ölçüde birbirini destekleyen bütünleşik bir yapı oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak araştırmanın, askerî disiplin ile sporcu kimliği arasındaki ilişkinin anlaşılmasına katkı sağladığı ve spor bilimleri literatürüne biyografik temelli nitel bir bakış sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between military discipline and athletic identity from a biographical perspective. Today, elite athleticism is evaluated within a multidimensional framework, not only through physical performance but also in terms of discipline, psychological resilience, self regulation, and identity development. In this context, examining the effects of highly disciplined professions such as the military on athletic identity holds importance for the sports sciences literature. The main objective of the research is to reveal the relationship between military discipline and athletic identity through the example of Yusuf Dikeç, who has sustained both a military profession and an athletic career for many years. The study evaluates the effects of military discipline on sports performance, motivation, psychological resilience, and identity formation. The research was conducted based on a biographical research design within the qualitative research approach. A narrative research approach was also utilized in the study. Data were obtained through one-on-one interviews with Yusuf Dikeç using a semi-structured interview technique. The interviews were audio-recorded and later transcribed for analysis. Thematic content analysis was used to analyze the data obtained within the scope of the study. The data analysis process was carried out using the MAXQDA 2024 qualitative data analysis program; coding, theme development, and analyses of relationships among themes were conducted systematically. As a result of the analyses, a total of 10 main themes, 30 sub-themes, and 89 codes were identified. The research findings demonstrated that military discipline had significant effects on the participant‟s athletic identity, training discipline, stress management, viii psychological resilience, and performance processes. In particular, it was found that a structured life, self-discipline, sense of duty, concentration, and mental preparation processes play a decisive role in athletic success. Although occasional role conflicts were observed between athletic and military identities, it was concluded that these two identities largely form an integrated structure that mutually reinforces one another. In conclusion, it is considered that the study contributes to the understanding of the relationship between military discipline and athletic identity and offers a biographically based qualitative perspective to the sports sciences literature.