Communities of practice and teacher professional identity: Insights from substitute and regular English language teachers
Uygulama topluluğu çerçevesinde öğretmen profesyonel kimliği: Daimî ve vekil İngilizce öğretmenlerinden bulgular
  1. Tez No: 1021867
  2. Yazar: NERMİN YUSUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu nitel çalışma, aynı üniversitenin İngilizce hazırlık programında görev yapan vekil ve daimi İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliklerini nasıl inşa ettiklerini ve algıladıklarını incelemektedir. Çalışma, Wenger'in (1998) Uygulama Toplulukları çerçevesine dayanarak kimlik oluşumunu etkileşim, hayal etme ve uyum boyutları üzerinden ele almaktadır. Bulgular, mesleki kimliğin öğretmenlerin sınıf içi deneyimleri, kurumsal uygulamalara katılımları ve geleceğe yönelik beklentileri yoluyla şekillendiğini göstermektedir. Daimî öğretmenler daha güçlü bir kurumsal aidiyet ve süreklilik deneyimlerken, vekil öğretmenler sınırlı katılım ve kırılgan aidiyet bildirmiştir. Her iki grupta da mesleki kimliğin öncelikle öğrencilerle kurulan etkileşimler yoluyla inşa edildiği görülmüştür. Haftalık tartışmalar, öğretmenlerin yansıtma yapmalarını ve mesleki kimliklerini müzakere etmelerini destekleyen alanlar olarak işlev görmüştür. Çalışma, vekil öğretmenlerin deneyimlerini merkeze alarak dil öğretmeni kimliği literatürüne katkı sunmakta ve geçici pozisyonlarda çalışan öğretmenleri desteklemeye yönelik kurumsal çıkarımlar önermektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examines how substitute and regular English language teachers working in the same university preparatory program construct and perceive their professional identities. Drawing on Wenger's (1998) Communities of Practice framework, identity construction is explored through engagement, imagination, and alignment. The findings indicate that professional identity is shaped through classroom experiences, participation in institutional practices, and future-oriented expectations. While regular teachers reported stronger institutional belonging and continuity, substitute teachers experienced limited participation and fragile belonging. Across both groups, professional identity was primarily constructed through interaction with students rather than through institutional or collegial engagement. Weekly discussions provided spaces for reflection and ongoing identity negotiation. By foregrounding substitute teachers' experiences, the study contributes to language teacher identity research and offers implications for institutional practices supporting teachers in temporary or flexible positions.