Ortaklığın kat mülkiyetine çevrilmesi yoluyla giderilmesi
Elimination of partnership through conversion to condominium ownership
- Tez No: 1021894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AGAH KÜRŞAT KARAUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada taşınmazlar üzerindeki birlikte mülkiyet halinin sona ermesi yollarından biri olan ortaklığın kat mülkiyetine çevrilerek giderilmesi kavramını incelemiştir. Birlikte mülkiyetin iki türünden biri olan paylı mülkiyetin paylaşım yoluyla sona erdirilmesine ilişkin hükümler, diğer tür olan elbirliği mülkiyetine de uygulanacağından açıklamalar paylı mülkiyet üzerinden yapılmış olup gerekli yerlerde elbirliği mülkiyeti hükümlerine de değinilmiştir. Ortaklığın giderilmesi, mülkiyetin konusunun aynen veya satış yoluyla paylaştırılması ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede birlikte mülkiyetten bireysel mülkiyete geçiş sağlanmaktadır. Yargıtay tarafından aynen paylaşımın bir türü olarak görünen ancak bu niteliği tartışmalı olan ortaklığın kat mülkiyetine çevrilerek giderilmesi kurumu ise bir diğer olasılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde bağımsız bölümler bakımından birlikte mülkiyetten bireysel mülkiyete geçiş sağlanmış olsa da ortak yerler üzerinde paylı mülkiyet varlığını devam ettirmektedir. Bu durum ortaklığın tam manasıyla giderilip giderilmediği tartışmalarına neden olmaktadır. Ortaklığın kat mülkiyetine çevrilerek giderilmesi maliklerin oybirliğiyle anlaşarak başvurması veya Kat Mülkiyeti Kanunu m. 10 f. 7 uyarınca mahkeme kararıyla yapılmaktadır. Kanunda açık bir hüküm bulunmadığından ortaklık giderilirken hangi bağımsız bölümün kime özgüleneceği, kanunda belirtilen şartların eksik olmasının doğuracağı hukuki sonuçlar gibi birçok sorun Yargıtay kararları doğrultusunda çözümlenmektedir. Çalışma kapsamında da bu süreç ve doğurduğu sorunlar ele alınmış olup, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of elimination of partnership through its conversion into condominium ownership—which constitutes one of the methods for dissolving collective ownership over immovable property—is examined. Since the provisions governing the elimination of collective ownership in the form of co-ownership by partition also apply, mutatis mutandis, to joint ownership, the explanations are primarily made with reference to co ownership in common, while the relevant rules on joint ownership are addressed where necessary. The elimination of co-ownership is carried out either through partition in kind or partition by sale, thereby enabling the transition from collective ownership to individual ownership. As an additional possibility, the institution of elimination of Collective ownership through conversion into condominium ownership—regarded by the Court of Cassation as a form of partition in kind, although this characterisation is debated—also comes into play. Under this method, while individual ownership is established with respect to the independent units, co-ownership continues to exist over the common areas. This raises discussions as to whether co-ownership is, in fact, completely terminated. Elimination of co-ownership through conversion into condominium ownership may be carried out either upon unanimous agreement of the co-owners or by a court decision pursuant to Article 10 paragraph 7 of the Condominium Act. As the statute does not contain explicit provisions on certain matters, numerous issues—such as the allocation of specific independent units to particular co-owners and the legal consequences arising from the absence of the statutory requirements—are resolved in line with the jurisprudence of the Court of Cassation. This study addresses the procedure in question and the problems arising therefrom, and seeks to provide potential solutions to these issues.