Borik asit takviyeli Poliamid-6 (PA6) kompozitinin ısıl iletkenlik özelliklerine etkisi
Effect of boric acid addition on the thermal conductivity properties of Polyamide-6 (PA6) composite
  1. Tez No: 1021897
  2. Yazar: GAYE ÖZATA İNYAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE OCAK ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Defense and Defense Technologies, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde savunma sanayinde kullanılan sistemlerde, ısıl yönetim ve ısı kontrolü; güvenlik, performans ve sistem ömrü açısından kritik bir mühendislik gereksinimi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle mühimmat muhafaza sistemleri, aviyonik kutular ve hassas elektronik bileşenlerde, çevresel sıcaklık değişimlerinin sınırlandırılması ve ısı geçişinin kontrol altına alınması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, düşük ısıl iletkenliğe sahip, hafif, ekonomik ve çevre dostu polimer matrisli kompozit malzemelerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında, yarı kristalin bir mühendislik termoplastiği olan Poliamid-6 (PA6) matrisine farklı oranlarda (%1, %2, %5 ve %10 ağırlıkça) borik asit (H₃BO₃) katkılanarak elde edilen kompozitlerin ısıl iletkenlik, termal davranış ve mikroyapısal özellikleri incelenmiştir. Borik asit (BA), düşük maliyeti, toksik olmaması, çevre dostu yapısı ve Türkiye'nin zengin bor rezervlerine sahip olması nedeniyle stratejik ve yerli bir katkı malzemesi olarak tercih edilmiş olupPA6 matris içerisinde fonon taşınım mekanizmalarını nasıl etkilediği ve ısıl iletkenliğin düşürülmesindeki rolü araştırılmıştır. PA6/BA kompozitleri, çift vidalı ekstrüzyon yöntemi ile homojen biçimde harmanlanmış ve plastik enjeksiyon kalıplama yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Üretilen numunelerin ısıl iletkenlik değerleri, ISO 8301 standardına uygun olarak Lasercomp FOX-50 cihazı ile farklı sıcaklıklarda ölçülmüştür. Termal ve yapısal özelliklerin belirlenmesi amacıyla Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve Termogravimetrik Analiz (TGA) yapılmıştır. Ayrıca borik asitin PA6 matris içerisinde dağılımı, aglomerasyon eğilimleri ve mikroyapısal kusurlar Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiştir. Moleküler etkileşimlerin analizi için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, borik asit ilavesi ısıl iletkenlik değerlerinde belirgin bir azalmaya neden olmuştur. Bu azalma, borik asit partiküllerinin polimer matrisi içerisinde fonon saçılmasını artırması ve polimer zincirlerinin düzenli paketlenmesini kısmen engellemesi ile ilişkilendirilmiştir. DSC analizleri, borik asit katkısının kristallenme davranışını modifiye ettiğini ve kristal yapı parametrelerinde değişimlere yol açtığını ortaya koymuştur. SEM görüntüleri ise düşük katkı oranlarında daha homojen bir dağılım gözlenirken, yüksek katkı oranlarında aglomerasyon ve mikro-boşluk oluşumunun arttığını göstermiştir. Bu mikroyapısal düzensizliklerin, ısıl iletkenlikte beklenen etkinin sınırlı kalmasına neden olduğu değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, PA6/BA kompozitlerinin ısıl iletkenlik özellikleri incelenmiş ve düşük ısıl iletkenlik gerektiren savunma sanayi uygulamaları için potansiyel bir malzeme alternatifi sunduğu belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen bulgular, söz konusu kompozitlerin otomotiv, uzay ve havacılık, elektronik sistemler, kimyasal prosesler, yapı sektöründeki yalıtım uygulamaları ve beyaz eşya endüstrisinde (soğutucu izolasyonları) termal yönetim malzemesi olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, farklı sektörlerde kullanılabilecek yeni nesil düşük ısıl iletkenlikli polimer kompozitlerin geliştirilmesine yönelik bilimsel bir altyapı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In systems used in the defense industry, thermal management and heat control have emerged as critical engineering requirements in terms of safety, performance, and system lifetime. In particular, limiting environmental temperature variations and controlling heat transfer are of great importance in ammunition storage systems, avionics enclosures, and sensitive electronic components. Within this context, research efforts focusing on the development of polymer matrix composite materials with low thermal conductivity, lightweight structure, cost-effectiveness, and environmentally friendly characteristics have been increasing. In this thesis, the thermal conductivity, thermal behavior, and microstructural properties of composites obtained by incorporating boric acid (H₃BO₃) at different weight ratios (1, 2, 5, and 10 wt.%) into a semi-crystalline engineering thermoplastic, Polyamide-6 (PA6), were investigated. Boric acid (BA) was selected as a strategic and domestic filler material due to its low cost, non-toxic nature, environmentally friendly structure, and Türkiye's rich boron reserves. Its influence on phonon transport mechanisms within the PA6 matrix and its role in reducing thermal conductivity were systematically examined. PA6/BA composites were homogeneously compounded using a twin-screw extrusion process and subsequently fabricated via plastic injection molding. The thermal conductivity values of the produced specimens were measured at different temperatures using a Lasercomp FOX-50 device in accordance with the ISO 8301 standard. Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermogravimetric Analysis (TGA) were conducted to determine thermal and structural properties. Furthermore, the dispersion of boric acid within the PA6 matrix, agglomeration tendencies, and microstructural defects were evaluated by Scanning Electron Microscopy (SEM). Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) was employed to analyze molecular interactions. The results obtained indicate that the incorporation of boric acid led to a significant reduction in thermal conductivity values. This reduction was attributed to increased phonon scattering induced by boric acid particles within the polymer matrix and the partial disruption of the regular packing of polymer chains. DSC analyses revealed that boric acid addition modified the crystallization behavior and caused changes in crystal structure parameters. SEM images demonstrated a more homogeneous dispersion at low filler contents, whereas increased agglomeration and microvoid formation were observed at higher filler loadings. These microstructural irregularities were considered to limit the expected effectiveness in reducing thermal conductivity. In conclusion, the thermal conductivity properties of PA6/BA composites were systematically investigated, and the results indicate that these materials offer a promising alternative for defense industry applications requiring low thermal conductivity. Moreover, the findings suggest that these composites can be considered as thermal management materials in various sectors, including automotive, aerospace and aviation, electronic systems, chemical processes, building insulation applications, and household appliances (refrigeration insulation). This study provides a scientific foundation for the development of next-generation polymer composites with low thermal conductivity suitable for use across different industries.