Grafik tasarım sürecinde bilgisayar destekli bir ortamın tasarımcının yaratıcılığına yansımaları
Reflection of computer aiding to designers creation at graphic design process
  1. Tez No: 102220
  2. Yazar: SUZAN DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AYDIN KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Grafik tasarım süreci, bu sürece etkisi olan faktörler ışığında ortaya konulan tasarlama gerekliliklerini içermektedir. Bu gerekliliklere, iletişim sistemine yönelik tasarım gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulur. Tasarlama gereklilikleri, tasarım süreci içerisindeki grafik tasarımcı, alıcı kitle, müşteri, tasarımcı potansiyeli dahilindeki yaratma süreci arasında gerçekleşmesi beklenen etkileşimdir. Bütün bu faktörler tasarıma yönelik veriler toplarken ve bu verileri ilişkilendirip yenilikler ortaya koyarken kullanılır. Tasarımcının potansiyeli ve çevresel etkiler (alıcı, müşteri, tasarım eğitimi vb.) ile oluşturulan tasarım bugün yeni iletişim teknolojisi ile karşı karşıyadır. İletişim sisteminin teknolojiye paralelliği, grafik tasarıma yeni olanaklar getirmiştir. Grafik tasarım süreci, iletişim sistemindeki teknloji ile yeni bir oluşum ve değişime girmiştir. Grafik tasarımcının teknolojik gelişmeler bağlamında araç olarak kullandığı ortam, bilgisayar teknolojisidir. Bu teknolojiyi zamanında, doğru yerde, uygun şekilde, en etkin olarak kullanmak tasarımcının ortamın olanaklarını iyi tanıyıp, kullanabilmesi ile ilişkilidir. Bilgisayarın tasarımcının yaratıcılığına yansıması, teknik açıdan kalite elde etmek ve bilgisayar teknolojisinin olanaklarına sahip olmaktan ibarettir.
Özet (Çeviri)
The process of graphic design contains necessities of designing that appears with effective factors at this process. Designers need theese necessities to design to communication system. The necessities of designing are interactions which are expected to be between graphic designer, seller, customer and designer's creating capacity. These interactions are used at the process of having data, connecting data and bringing new data up to graphic design process. The design which has been designed with the effect of designer's capacity and environmental effects (customer, seller, education of designing etc.) are face to face with a new communication tecnology today. The parallel process between communication system and technology brings new opportunities up to graphic design. The process of graphic design is in a new formation and variation with the technology in communication system today. The technological developments which are used at the process of designing is computer technology. Using this technology on time, in right place, with the suitable and the most effective format is connected to designer's capacity, being able to use technology and having the knowledge of technology. The effect of computer technology on designer's creativity is having technical quality and oppotunities.