Pamuklu kumaşların hidrojen peroksitle soğuk bekletme yöntemine göre ağartılmasının optimizasyonu
Optimization of cold peroxide bleaching of cotton fabrics
  1. Tez No: 10236
  2. Yazar: AYŞEGÜL EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
205 7. ÖZET Bu araştırmada, iki tip ham pamuklu ve 65^35 PES/CO karışımı kumaşın hidrojen peroksitle soğuk bekletme ve soğuk bekletme + buhar- lama yöntemine göre ağartılmasının optimizasyonu yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada seçilen değişkenler hidrojen peroksit, sodyum hidroksit konsantrasyonları ve ağartma süresidir. Ağartma sırasında su camı, su camı + Prestogen P ve Prestogen K olmak üzere 3 tip stabilizator kullanılmıştır. Sonuçların değerlendirilebilmesi amacıyla 1125 örnek üzerinde beyazlık derecesi, hidrofillik, haşıl sökme derecesi, kopma mukavemeti ölçümleri yapılmıştır. Her iki proseste üç tip stabilizator kullanıldığında da, artan peroksit konsantrasyonu ve uzayan ağartma süresiyle beyazlık derecesi artmaktadır. En yüksek beyazlık derecesi su camının kullanıldığı ağartma işlemlerinden elde edilirken Prestogen K ile en düşük beyazlık derecesi elde edilmektedir. Soğuk peroksit ağartmasının ardından yapılan 103oC' de 3 dk'lık bir buharlamayla beyazlık derecesi daha da artmak tadır. Beyazlık derecesi artarken kopma mukavemeti azalır. Soğuk beklet menin ardından yapılan buhar lama işlemi kopma mukavemetinde düşmelere sebeb olmakla birlikte en ağır şartlarda işlem görmüş kumaş bile kullanılamaz hale gelmemektedir. Ayrıca ağartma banyosuna ilave edilen ekstraksiyon maddeleri hidrofilliği arttırmaktadır. % 100 pamuklu kumaş ve 65/^35 PES/CO karışımı kumaşlar için en uygun reçeteler ve hidrofillik, kopma mukavemeti, beyazlık ve haşıl sökme dereceleri Tablo 03) ' da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
206 8. SUMMARY In this research, it is studied on optimization of peroxide bleaching of two grey cotton and 65/35 PES/CO Fabrics in the method of cold bleaching and cold bleaching plus steaming. The variables are concentrations of hydrogen peroxide and sodium hydroxide and bleaching time. On the other hand three kindsof stabili zers, which are waterglass, waterglass + Prestogen P, Prestogen K, are used during the bleaching processes. Degrees of whiteness, absorbency, degrees of desizing and breaking strength are measured on 1125 samples. Degrees of whiteness increase when hydrogen peroxide concentration and bleaching time are raised. Using of the three kinds of stabilizers on two processes, whiteness degrees increase while hydrogen peroxide concentrations and bleaching time are raised. The highest whiteness is supplied by the bleaching process using waterglass but the lowest whiteness is supplied by Prestogen K. The degrees of whiteness are increased by steaming, which are following cold bleaching, at 103°C for 3 minutes. While degrees of whiteness increase, breaking strength decreases. Although steaming which are following cold bleaching cause decreasing of breaking strength, Fabrics which are bleached under hard conditions are applicable forms. On the other hand the extraction auxilary agents which are added on bleaching liquid cause an increase on absorbency. The value of absorbency, breaking strength, degree of whiteness and desizing with suitable orecepts for % 100 cotton and 65/35 PES/Co fabrics are shown at the table (ty)